İkinci El Eşya Alanlar | 0537 672 42 76

Yatak Odanızla İlgili Dekorasyon Önerileri

3.732
Yatak Odanızla İlgili Dekorasyon Önerileri

Günümüzde yoğun çalışma temposundan geriye kalan çok az vaktimizi evde geçiriyoruz. Özellikle kentleşmenin yaygın olduğu şehirlerde ve bölgelerde çok daireli ve genellikle metrekaresi daha düşük evler inşa edilmektedir. Metrekaresi daha düşük olan bu evlerdeki alanlarda eşyalarla birlikte giderek azalmaya ve bununla beraber yine de evle ilgili dekorasyon fikirlerine yönelik ilgi de arttı. Günümüzde her gün inşa edilen bu küçücük evlerde odalarda giderek küçülmekte bu nedenle insanlar ev dekorasyonunda yeni fikirlere ihtiyaç duymaya balladılar. Ev dekorasyonuna ilişkin merak edilen konulardan birsi de yatak odasının düzenlenmesi konusudur. Özellikle küçük yatak odalarında dekorasyon önerileri yazdığımız bu yazımızda sizlere fikir üretmenizde yardımcı olacağız.

Yatağın Yerleştirilmesi

Küçük yatak odalarında yatağın yerleştirilmesi her zaman istediğimiz kadar rahat olmayabiliyor. Küçük odalar için yatağın kapının karşısına yerleşmesi daha düzgün bir görüntü verecektir.

Yatak Odanızla İlgili Dekorasyon Önerileri 1
Yatak Odanızla İlgili Dekorasyon Önerileri 2

Yatak Enstrumanlarının Kullanımı

Küçük yatak odalarında yatağa birleşimli çekmeceli dolapların kullanımı hem fazla olan eşyanızın daha kolay toparlanmasını ortamın daha derli toplu görünmesini sağlayacaktır. Özellikle üst kısımları açık olan bölümlerde kitap, kişisel eşyalar, aydınlatma ürünlerinin kullanımı ve aksesuarların yerleşmiş olduğu bir görüntü oldukça şık duracaktır. Kalabalık yapacak eşyaları komidin kullanmak yerine çekmeceli bölümlere yerleştirerek alanın daha geniş olmasını sağlayabilirsiniz.

Yatak odasında kullanılan pufların kasa ya da sandıklı olması, eşyaların yoğunluğunu azaltacağından yine bu tarz bir puf kullanabilirsiniz.

Tablo ve Resimlerin Kullanımı

Küçük yatak odasına sahip evlerde özellikle yatak odasında tablo ve çerçeveli resim kullanılması odayı daha ufak göstereceğinden kullanılmaması daha doğru olacaktır.

Eğer yatak odanızın daha geniş görünmesini istiyorsanız duvara monte edilen geniş boyutlu aynalar odanın daha büyük görünmesini sağlayacaktır.

Çatı katında olan yatak odaları için basık olan yerlere okuma alanları oluşturularak değerlendirmek faydalı olacaktır.

Aydınlatma

Yatak odası aydınlatmada kullanılan iki önemli unsur vardır.  Bunlar lambalar ve perdelerdir. Aydınlatmada özellikle gündüz ışık almayan bir yerde ise gün ışığı tonları lambalarda tercih edilebilir.

Gün ışığı alan yatak odalarında perde seçimi önemlidir. Gün ışığının ve ferahlığın sağlanması için özellikle beyaz stor perdeler tercih edilebilir. Duvar renkleri beyaz ve çok açık tonlarda renklendirilirse oldukça ferah ve aydınlık bir yatak odası oluşturulabilir.

Yatak Odası Dekorasyon Önerileri

Mobilyaların Seçimi

Günümüzde artık çoğu kişi küçük yatak odalı evlerde yaşamaktadır. Bu nedenle bu dar alanlı odaların daha geniş ve ferah görünmesini sağlamak için eskiye nazaran açık tonlarda ve sıklıkla beyaz mobilya takımları tercih edilmektedir. Çok geniş yatak odaları için büyük koyu tonlarında klasik mobilyalar hoş görülmekle beraber küçük yatak odalarında koyu renkli mobilyalar odayı karanlık ve dar gösterebilir. Açık renklerden seçilmiş mobilyalar yatak odanız için daha doğru bir seçim olacaktır. Yatak odanızı çeşitli kumaş, yastık ve sevdiğiniz renklerdeki nevresimlerle daha canlı ve enerjik hale dönüştürebilirsiniz.

Özellikle beyaz tonlardaki mobilyaların sadece yatak odası için değil evin diğer bölümlerinde de çok hoş görüneceği unutulmamalıdır. Beyaz tonlarda bir mobilya seçimi yatak odanızda kullanacağınız diğer bütün tonlarla da uyum gösterebilmektedir.

Eşyaların Düzenlenmesi

Yatak odasını daha geniş ve güzel gösteren bir diğer önemli detay odanın düzenli olmasıdır. Odanızın daha düzenli olmasını sağlayacak şeylerden biri çekmecelerin düzenli olmasını sağlamaktır. Bunun için çekmece bölmelerinden yararlanabilirsiniz.

Eşyalarınızı daha düzenli tutacak birçok renkte piyasada bulunan hasır sepetler sayesinde eşyalarınızı yatağın altında da saklayabilirsiniz.

Daha şık yatak odası görünümüne sahip olmak için günümüzde klasik esintilerden faydalanılmış avangarde yatak odası takımlarıyla her zaman şık bir görünüm elde edebilirsiniz.

yatak odası dekorasyonu örnekleri

küçük yatak odası dekorasyon fikirleri

dar yatak odası dekorasyonu

küçük yatak odası nasıl dekore edilir

dar dikdörtgen yatak odası dekorasyonu

12 metrekare yatak odası dekorasyonu

küçük yatak odaları için dolap modelleri

10 m2 yatak odası nasıl döşenir

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

DMCA.com Protection Status We ♥ Google
+905376724276