Bulaşık makinesi, bir sorun geliştirene kadar harika bir iş gücü tasarrufu sağlayan cihazdır. Temiz olmayan bulaşıkları yükledikten sonra yükü boşaltırken, sadece elle yıkamaya başlamak daha kolay görünebilir. Neyse ki, bir bulaşık makinesinin performansını ve verimliliğini bazı basit adımlarla artırmak mümkündür.

Doğru Şekilde Yükleyin

Bulaşık makinenizdeki problemler, aslında cihazınızda bir problem olmayabilir. Bulaşıklar bulaşık makinenize yerleştirilmeden önce büyük yiyecek parçalarının kazınması önemlidir. Bulaşık makinesinin aşırı kalabalık olmadan tamamen dolu olduğundan emin olmak da önemlidir. Bulaşıklar üst üste yerleştirilirse, kapsamlı temizliği önler. Tabaklarınız, fincanlarınız ve kaseleriniz de açılı olmalıdır, böylece kirli taraf bulaşık makinesinin spreyine maruz kalır. Tava veya tepsi gibi büyük eşyaları arkaya yerleştirin ve gümüş eşya sepetine çok fazla eşya koymayın.

Doğru Döngü ve Sıcaklık Ayarlarını Seçin

Sıcak su bulaşıkları soğuktan çok daha iyi temizler, bu nedenle yeni bir yüklemeye başlamadan önce bulaşık makinenizin sıcaklığı yaklaşık 120 dereceye ayarlanmalıdır. Bulaşık makinenizin yeterince sıcak su alıp almadığından emin değilseniz, lavabo musluğunuzu 10 saniye çalıştırarak sıcaklığı test edin.

Ayrıca yük türüne göre doğru çevrimi seçtiğinizden emin olmanız gerekir. Normal ayarlar çoğu yük için etkili olacaktır, ancak daha lekeli parçalar veya tencere ve tavalar için ağır bir programa ihtiyacınız olabilir. Kırılgan eşyaların hassas bir döngüye ihtiyaç duyacağını unutmayın. Birçok modern bulaşık makinesinin sayısız döngü ayarı ve yıkama seçeneği vardır, bu nedenle bu belirli bulaşık yükü için en uygun olanı belirlemek için seçeneğe dikkatlice bakın.

bulaşık makinesi verimli kullanımı

Enerji Açısından Verimli Uygulamaları Kabul Edin

Bulaşık makinenizin enerji verimliliğini görece kolaylıkla artırmanın birçok yolu vardır. Makinenizde yarım yük ayarı olmadığı sürece bulaşık makinenizi yalnızca dolu olduğunda çalıştırmalısınız. Daha az enerji tüketmek için bulaşık makinenizi gece ışıkları ve HVAC sisteminiz kapalıyken çalıştırmak da iyi bir fikirdir. Bulaşıklarınızın havayla kurumasını sağlayarak da enerji tasarrufu sağlayabilirsiniz. Bu sadece enerji açısından daha verimli olmakla kalmaz, aynı zamanda bulaşıklarınızın aşırı ısıdan zarar görmesini de önleyebilir. Bir döngü bittikten sonra ısıyla kurutma ayarlarını kapatmanız veya makineyi kapatmanız ve kapıyı açık tutmanız gerekecektir. Bu, bulaşıklarınızı tamamen kurutmak için daha uzun sürebilirken, çok daha çevreci bir tekniktir.