Çamaşır Makinenizde Ayakkabı Nasıl Yıkanır?

Çamaşır Makinenizde Ayakkabı Nasıl Yıkanır?

Arkadaşlarınız veya ailenizle dışarı çıktığınızda, tepeden tırnağa en iyi şekilde görünmek istersiniz. Bazen, bu zor olabilir – özellikle de en sevdiğiniz ayakkabı giymek için. Neyse ki ayakkabı temizlemek zor değildir. Ayakkabılarınız makinede yıkanabilirse, ayakkabılarınızı çamaşır makinesinde yıkamak zamandan tasarruf etmenize ve harika sonuçlar elde etmenize yardımcı olabilir. Nasıl başlayacağınızdan emin değil misiniz? Spor ayakkabıların ve diğer ayakkabıların çamaşır makinesinde nasıl yıkanacağını size açıklayacağız.

Hangi Ayakkabılar Makinede Yıkanabilir?

Temizlemeye başlamadan önce, belirli tavsiyeler için ayakkabınızın bakım talimatlarına bakın. Genel olarak naylon, pamuk ve polyester gibi malzemelerden yapılmış kanvas ayakkabılar ve spor ayakkabılar çamaşır makinesinde yıkamak için güvenlidir. Bu malzemeler dayanıklıdır ve çamaşır deterjanı tarafından zarar görmemesi gerekir.

Makinede yıkamaya elverişli olan bazı ayakkabılar varken, diğer birçok ayakkabı türü el temizliği veya özel bakım gerektirir. Çamaşır makinenize deri, süet, kauçuk ve vinil gibi malzemelerden yapılmış ayakkabılar yerleştirilmemelidir.

Ayakkabılarınız hassas malzemeden yapılmışsa veya boncuk, nakış, payet veya diğer süslemelere sahipse, zarar görmelerini önlemek için ayakkabı tamir ve temizlik uzmanına götürün. Ayakkabılarınızı yıkayıcı ve kurutucu döngüsünden geçirmenin güvenli olduğundan emin olmak için her zaman bakım talimatlarınızı iki kez kontrol edin.

Çamaşır Makinenizde Ayakkabılar Nasıl Yıkanır?

Aşağıdaki adımları kullanarak ayakkabılarınızı temizlemeye başlayabilirsiniz.

  • Önce bağcıkları veya tabanlıkları ayakkabınızdan çıkarın.
  • Ayakkabı bağcıklarınız, fermuarlı veya sıkıca kapatılmış ağ elbise çantasına koyduğunuz sürece çamaşır makinesinde yıkanabilir. Bu, bağcıklarınızın çamaşır makinesine dolanmasını veya hareketli parçaların etrafına dolanmasını önleyecektir.
  • Bakım talimatlarında aksi belirtilmedikçe tabanlıklarınızı ayrı yıkayın. Tabanlıklarınızı makinede yıkamak onları suya batırabilir, bu da kurumaları günler sürebileceği anlamına gelir. Tabanlıklarınız makinede yıkanamazsa, bunları elle temizleyebilir ve kokusunu giderebilirsiniz.
  • Ayakkabılarınızın tabanında fazla çamur veya kalıntı varsa, mümkün olduğunca çıkarmak için yumuşak bir fırça kullanın.
  • Tabanları temizledikten sonra, çamaşır makinenize çarpmasını önlemek için ayakkabılarınızı file elbise çantasına koyun.
  • Yıkama yükünü dengelemeye yardımcı olmak için çantayı birkaç eski havluyla birlikte çamaşır makinesine yerleştirin.
  • Ayakkabılarınızın kuruması birkaç gün sürebilir. Bir kurutucunuz yoksa kurutucu kullanmanız önerilmez – ısı ve devrilme ayakkabılara zarar verebilir.
  • Her şey kuruduktan sonra, tabanlıklarınızı tekrar ayakkabınızın içine yerleştirin ve bağcıkları sabitleyin. Yapmanız gereken tek şey, yeni gibi ayakkabılarınızla dışarı çıkmak!
25.02.2021
106

Telefon

Yol Tarifi

WhatsApp