İkinci El Kanepe Nasıl Temizlenir?

İkinci El Kanepe Nasıl Temizlenir?

Kullanılmış kanepeler gibi döşemeli mobilyalar, evin içerisine almadan önce dezenfekte edilmeli ve temizlenmelidir. Aksi takdirde, istemeden istenmeyen kokular, mikroplar ve zararlıları evinize getirebilirsiniz. Ek olarak, çocuklarınız veya evcil hayvanlarınız varsa, bir kanepenin yepyeni bir görünüme ne kadar çabuk geçebileceğini çok iyi bilirsiniz. Çocuklar ve tüylü arkadaşlar mikropları, kırıntıları ve lekeleri yaymada uzmandır. Çocuklarınızın sık kullandığı bir kanepeyi temizlemenin en iyi yollarını arıyorsanız, önce doğal bir kumaş kanepe temizleyicisini deneyin.

Kanepeyi Vakumla

İlk adım, döşemedeki tüm kırıntıları, kiri ve tüyü vakumlamaktır. Böcek pisliği veya diğer zararlı böcek belirtilerine dikkat edin. Süpürgeyi mümkün olan her deliğe sokmak isteyeceksiniz ve kanepenin birkaç kez üzerinden geçmeniz gerekebilir.

Dezenfekte ve Silme

Leke çıkarmak için doğal bir döşeme temizleyicisi yapmak isteyebilirsiniz. Ayrıca mağazadan satın alınan bir temizleyici de kullanabilirsiniz. Önce küçük bir kumaş parçasını test ettiğinizden emin olun.

Ardından, döşemesiz bölümleri güvenilir bir dezenfektanla silin. Seçtiğiniz ıslak mendil veya spreyin bileşen olarak çamaşır suyu içermediğinden emin olun çünkü bu, koltuğunuzun kumaşına veya ahşabı olmayan diğer kısımlara da zarar verebilir. Emin değilseniz önce küçük bir noktaya test yapın. Bu noktada kumaşı dezenfekte etme konusunda endişelenmeyin. Temizleme işlemi bunu yapacak.

Böcek İlacı

Kanepeyi ikinci el olarak aldıysanız, mobilyayı evinize sokmadan önce yüzeye böcek ilacı püskürtmeyi deneyin. Böcekler ve istenmeyen haşereler, çıplak gözle görülmeden eski kanepelerde ve mobilyalarda yuva yapabilir.

Köşelere ve yarıklara, yatak böcekleri, pireler, keneler ve akarlar gibi zararlıları kovmak ve öldürmek için çalışacak çok amaçlı bir böcek spreyi sıkın. Kanepeyi 24 saat boyunca evinizin dışında iyi havalandırılan bir alanda bırakın.

Kokuları Giderin

Kanepelerdeki birçok koku, bakterilerden ve aşırı nemden kaynaklanır. Karbonat her iki konuyla da mücadele etmek için çalışacaktır. Ancak ilk olarak, karbonat kumaşın rengini açmayacağından emin olmak için küçük bir döşeme parçasını test ettiğinizden emin olun.

Sonra, bir kanepenin tüm bölümlerine bol miktarda karbonat serpin. Karbonat her döşemeli yüzeye eşit bir tabaka halinde yaymak için kıllı bir fırça kullanın. Karbonatı rahatsız etmeden birkaç saat bekletin, ardından vakumlayın.

Lekeleri Çıkarın

Kanepeniz hala kokuyorsa, yüzeye beyaz sirke ve su karışımı püskürtün. Çözelti kuruduktan sonra sirke kokusu ve diğer kokular da dağılacaktır. Koltuğunuzda herhangi bir leke çıkarmadan önce, kumaşın türünü belirleyin. Bazı kanepeler ıslanmaması gereken çok kırılgan döşemeden yapılmıştır. Deri veya sentetik döşeme gibi diğerleri de özel değerlendirmeye ihtiyaç duyabilir – daha fazla bilgi için etiketi bulun.

29.01.2021
174

Telefon

Yol Tarifi

WhatsApp