Buzdolabı Neden Soğutmaz?

Buzdolabı Neden Soğutmaz?

Buzdolabınıza lezzetli, soğuk bir içecek için gitmek ve onu ılık hissetmek çok sinir bozucu olabilir. Buzdolabındaki herhangi bir yiyeceğin hızla bozulduğunu bile fark etmiş olabilirsiniz. Sebep ne olursa olsun, buzdolabınız uygun şekilde soğutulmadığında, çok büyük bir rahatsızlık olabilir ve hızlı bir şekilde çözülmesi gerekir. Bu yüzden, burada buzdolabınızın neden düzgün şekilde soğutulmadığının nedenlerini inceleyeceğiz.

Yanlış Sıcaklık Ayarı

Bu aşikar görünse de, genellikle gözden kaçırılır. Dolayısıyla, buzdolabınız düzgün soğumuyorsa, ilk adımınız sıcaklık ayarını kontrol etmek olmalıdır. Yiyeceklerinizi yüklerken düğmeye basmak çok kolaydır ve yanlışlıkla sıcaklığı ayarlamış olabilirsiniz.

Bir buzdolabı için optimum sıcaklık 40ºf’den azdır, ancak ayar kadranını denemeniz gerekebilir. Çoğu modelin numaralandırılmış bir kadranı vardır, bu nedenle düşük bir sayıya ayarlandığını fark ederseniz, 40ºf’nin altına düşene kadar kademeli olarak artırmayı deneyin.

Tıkalı Hava Menfezi

Buzdolabınızın düzgün şekilde soğutulmamasının bir başka nedeni de havalandırma deliğinin tıkanmış olmasıdır. Dondurucu bölmeye yiyecek koyduysanız, hava deliği tıkanmış olabilir. Dondurucu bölümü, buzdolabının soğutulmuş havasının çoğunun pompalandığı yerdir, böylece hem dondurucunun hem de buzdolabının iç dolaplarında sirküle edilebilir. Havalandırma deliğine bir fıçı dondurma veya bir torba donmuş sebze itilirse, temiz havanın dolaşımını engeller. Bu nedenle, dondurucu kabininizi kontrol edin ve havalandırma deliğinin engellenmediğinden emin olun.

Kirli Kondenser Bobinleri

Daha eski bir buzdolabınız varsa, kondansatör bobinlerini cihazın arkasında görebilirsiniz. Diğer modellerde, zemine yakın bir panel ile erişilebilen ünitenin altında bobinler bulunur. Bobinleriniz görünüyorsa, buzdolabını duvardan çekip toz veya kirle kaplı olup olmadıklarını kontrol edin. Kirli bir serpantin, düzgün soğutma için gerekli olan ısı transferini etkili bir şekilde gerçekleştiremeyecektir. Çoğu üretici, cihaz bakımının bir parçası olarak yılda bir kez kondenser serpantinlerinin temizlenmesini önermektedir. Prosedür belirli modele göre değiştiğinden, bu görevi gerçekleştirme talimatlarını kullanıcı el kitabınızda bulacaksınız. Çoğu durumda, sadece buzdolabının fişini çekmeniz, erişim panelini çıkarmanız ve birikmiş her türlü tozu, evcil hayvan tüylerini veya diğer kalıntıları nazikçe temizlemeniz gerekir.

09.04.2021
185

Telefon

Yol Tarifi

WhatsApp