Bulaşıklarınızı etkili bir şekilde temizlemek için bulaşık makinesinin temiz tutulması ve kullanıma hazır olması gerekir. Zamanla yemek artıkları, sabun köpüğü ve yağ gibi küçük parçacıklar birbirine yapışabilir ve bulaşık makinenizde tortu oluşturabilir. Sonunda, bulaşık makinesi temizlemede daha az etkili olacak ve bazı hoş olmayan kokular geliştirecektir. İsteğe bağlı ek bir adımla bulaşık makinenizi temizlemek için izleyebileceğiniz üç basit adım ve bazı genel bulaşık makinesi ipuçları ve püf noktaları.

Tahliyeyi Kontrol Edin

Bulaşık makinenizdeki alt rafı çıkarın ve tahliye alanına yakından bakın. Pompaya zarar verebilecek veya bulaşıklarınızı çizebilecek sert yiyecek artıkları olmamalıdır. Yaparken lastik eldiven giymek ve dikkatli olmak iyi bir fikirdir. Bulaşık makinesi tamircilerinin kırık cam, kemik parçaları ve keskin taşlar gibi malzemeleri bulması alışılmadık bir durum değildir, bu nedenle bu malzemeleri çıkarırken dikkatli olun ve parmaklarınıza dikkat edin.

bulaşık makinesi nasıl temizlenir doğal

Sirke Yıkama Döngüsü Gerçekleştirin

Bulaşık makinesinin içerisine beyaz sirke ile doldurun. Bu sirkenin dışında bulaşık makinesi boş ve pislikten arındırılmış olmalıdır. Makinenin içini temizlemek için en yüksek su sıcaklığında uzun bir yıkama döngüsü çalıştırın. Beyaz sirke, tüm yağlı maddeleri temizler, bulaşık temizleme alanını dezenfekte eder ve istenmeyen kokuları giderir.

Genel Bulaşık Makinesi İpuçları

  • Dolu bir bulaşık makinesi çalıştırarak su ve enerjiden tasarruf etmek akıllıcadır, ancak makineyi çok sıkı yerleştirmek, aksi takdirde temizlik daha az etkili olacaktır. Makinenin her yüzeye su püskürtmesi gerekiyor, bu nedenle bulaşıklarınız arasında biraz boşluk bırakın.
  • Bulaşık makinesi deterjanlarının çalışması için yağ ve kire ihtiyacı vardır, bu nedenle bulaşıkları bulaşık makinesine koymadan önce çok fazla durulamayın.
  • Bulaşıklarınızı temizlemek için su sıcaklığınızın yeterince yüksek olması gerekir, bu nedenle su ısıtıcınızı yaklaşık 120F’ye ayarlayın. Su çok soğuksa, temizlik daha az etkili olacaktır, ancak dikkatli olun, su çok sıcaksa, bir şeyin kolayca yanmasına neden olabilir.