Buzdolabı Su Akıtıyor Ne Yapmalıyım?

Buzdolabı Su Akıtıyor Ne Yapmalıyım?

Mutfağınızdaki bir sızıntı bulaşık makinenizden veya lavabonuzdan olmayabilir; suçlu buzdolabınız olabilir. Buzdolaplarımıza büyük ölçüde güveniyoruz. İyi bir buzdolabı, yiyeceklerimizi güvenli bir şekilde saklamamıza, artıkları saklamamıza ve hatta soğuk bir içeceğin tadını çıkarmamıza olanak tanır. Ne yazık ki, buzdolabınızda bile bir sızıntı olabilir. Dolayısıyla, buzdolabınızın altında bir su birikintisi fark ettiğinizde, işler hızla yokuş aşağı gidebilir. Burada, bir sızıntıyı teşhis etmenize yardımcı olmak için buzdolabı sızıntıları konusunu ve bunu düzeltmek için neler yapabileceğinizi inceleyeceğiz.

Engellenen Bir Buz Çözücü

Buz çözücünüz bloke olursa, buz çözme döngüsü suyunun düzgün şekilde tahliye edilmesini önleyebilir. Bu, buzdolabı sızıntılarının en yaygın nedenlerinden biridir ve sorun gidermeye başlamak için mükemmel bir yerdir. Bu küçük tahliye deliği, her defrost döngüsü sırasında biriken buz veya yiyecek parçacıkları tarafından kolayca tıkanabilir. Yeterli su biriktiğinde, buzdolabından dışarı sızmaya başlayacaktır. Tahliye hattından biraz sıcak su dökerek bu küçük tahliyeyi temizlemeyi deneyebilirsiniz. Buz çözücüyü tıkayabilecek pislikleri temizlemek için bir boru temizleyici kullanmak da iyi bir fikirdir.

Drenaj Tavası

Bazen buzdolabınızdaki drenaj tavasında çatlak oluşabilir. Bu tava, buzdolabınızın alt kısmında bulunur, ancak az miktarda su birikebilirken, tavadan çıkmaması gerekir. Kondenser fanı bir sorun haline gelmeden önce yüzeye ılık hava üflediği için tahliye tavasının içindeki su buharlaşmalıdır. Buz çözme tahliyeniz temizse, tahliye tavasında onarım gerektirecek herhangi bir hasar veya çatlak belirtisi olup olmadığını kontrol edin.

Buz Makinesi Bağlantıları

Buz makinenizi kaynağa bağlayan su hattı gevşeyebilir veya contalar zamanla çatlayabilir. Bu, buzdolabınızın çevresinde ve altında su birikmesine neden olur. Hortum plastik ise bükülebilir, çatlayabilir veya yırtılabilir ve bağlantıda bir sızıntı oluşmasına neden olabilir. Herhangi bir nem belirtisi için buz makinenize giden su hattının tüm uzunluğunu kontrol edin. Besleme hattı temelde yatan sorunsa, muhtemelen hattan yere damlayan su görürsünüz. Bağlantıları sıkmanız gerekebilir veya su hattınızı değiştirmeniz gerekebilir.

Su Filtresi

Su kaynağınız ile su filtreniz arasında zayıf bir bağlantınız varsa, buzdolabı sızıntısı yaratabilir. Filtreniz yanlış takıldığında, buzdolabınız için yanlış model olduğunda veya contaların veya muhafazanın çatladığı noktaya kadar eskidiğinde, suyun kaçmasına izin verecektir. Su damlaması belirtileri açısından hem filtreyi hem de yuva tertibatını dikkatlice inceleyin. Filtreyi belirtilen doğru modelle çıkarmak ve değiştirmek için üreticinin talimatlarını izleyin.

30.03.2021
94

Telefon

Yol Tarifi

WhatsApp