Bulaşık makinenizi boşaltmak için birkaç dakikanızı ayırıp her şeyin hala ıslak olduğunu görmekten daha sinir bozucu bir şey yoktur. Modern bulaşık makinelerinin genellikle karmaşık kurutma programları vardır, bu nedenle bulaşıklarınız makineden kaldırılmaya hazır şekilde çıkmadığında çok can sıkıcı olabilir. Bu yüzden, burada bulaşık makinenizin bulaşıkları düzgün kurutmama nedenlerini inceleyeceğiz.

Kurutma Neden Bir Sorun?

Cihaz uzmanlarına göre, çoğu bardak ve bulaşıkta su tutacak alanlar bulunduğundan ve bu su buharlaşmayacağından kurutma, temizlemeye kıyasla daha zordur. Ek olarak, bulaşık makineleri çok fazla nemli hava içerir ve soğudukça bulaşık makinesinin içinde ve bulaşıklarınızın üzerinde su damlacıkları oluşur.

Bulaşık makinelerinin çeşitli bulaşık kurutma yöntemleri vardır. Modeliniz havayı ısıtmak için bir elektrikli bobin, bulaşık makinesinin içine sıcak hava üflemek için bir fan kullanabilir veya döngünün sonunda su sıcaklığını artırabilir. Hatta bazı bulaşık makineleri, daha etkili bir kurutma işlemi için bu yöntemlerin bir kombinasyonunu kullanır. Pek çok modern bulaşık makinesi, kaldırmaya hazır kurutma sunarken, cihazınızın bu seviyede performans sağlamamasının birkaç nedeni vardır.

bulaşık makinesi kurutma yapmıyor

Parlatıcı Kullanmıyorsunuz

Bulaşık makineleri, bulaşıklarınızı su dökmek için bir araç olarak parlatıcı kullanmak üzere tasarlanmıştır. Bu sadece çizgileri önlemekle kalmaz, aynı zamanda kurutma sürecine de yardımcı olabilir. Parlatıcı kullanmıyorsanız, cihazınızın kurutma performansını bozuyorsunuz. Cihazınızı satın aldığınızda size bir parlatıcı numunesi verilmiş olabilir, ancak seviyeleri yüksek tutmayı ihmal etmiş olabilirsiniz. Hazneyi dolu tuttuğunuzdan ve cihazınızın kurutma potansiyelini artırmak için birkaç haftada bir kontrol ettiğinizden emin olun.

Plastikleri Sınırlamazsınız

Bulaşık makineniz mükemmel bir kurutma performansı sağlamıyorsa, bunun nedeni yükte olan şey olabilir. Plastik eşyalar ısıyı seramik veya tencere kadar tutmaz, bu nedenle plastikler genellikle en ıslak maddelerdir. Plastik ısıyı verimli bir şekilde tutmadığından, su düzgün şekilde yoğuşmaz, bu nedenle kurutma döngüsünün bitiminden sonra bile nemli kalır. Bazı bulaşık makinesi modellerinin plastikler için özel bir kurutma programı vardır, ancak cihazınız yoksa her yüklemede plastik parçaları sınırlandırmaya çalışmalısınız. Üst rafa plastik koymak, her döngüde yıkama ve kurutma kapasitesini artırabilir, ancak çok fazla plastik parçayı yıkamanız gerekiyorsa, bunları elle kurutmaya hazırlıklı olmanız gerekebilir.