Buzdolabınızda Yiyecekler Neden Donuyor ve Nasıl Durdurulur?

Buzdolabınızda Yiyecekler Neden Donuyor ve Nasıl Durdurulur?

Sırf buzdolabınızın yiyeceklerinizi dondurduğunu keşfetmek için süt, meyve, et veya diğer maddeleri buzdolabınıza koydunuz mu? Bu sorun biraz nadir olsa da olabilir ve ortaya çıktığında çözülmesi gereken yiyeceklerle baş başa kalırsınız. Bu sorunu önlemek için yardıma ihtiyacınız varsa, kılavuzumuz çözümler sunar.

Buzdolabım Neden Yiyecekleri Donduruyor?

Bir buzdolabı, güvenli saklama için yiyecekleri soğuk tutmak üzere tasarlanmıştır ve hiçbir şeyi dondurmamalıdır. Buzdolabınızın yiyecekleri dondurduğunu fark ederseniz, aşağıdaki sorunlardan kaynaklanıyor olabilir;

Sıcaklık Ayarları

Taze yiyecekleri saklamak için optimum sıcaklık aralığı 38-40 derece Fahrenheit arasındadır. Yemeğiniz donuyorsa, buzdolabınızın sıcaklık ayarı yanlışlıkla çok düşük ayarlanmış olabilir. Bu, buzdolabınızın yiyecekleri dondurmasına neden olabilecek yaygın bir sorundur.

Gıda Depolama

Buzdolapları, soğuk havayı dolaştırmak ve depolama alanı boyunca tutarlı bir sıcaklık sağlamak için havalandırma delikleri kullanır. Uygun sıcaklığı sağlamak için, dondurucu ve buzdolabı bölmeleri arasında uygun hava akışı için yer bırakmanız gerekir. Yiyecekler bu hava deliklerini tıkıyorsa, daha fazla soğuk havaya maruz kalır ve zamanla donabilir. Ayrıca buzdolabınıza daha fazla yiyecek koymanız gerekebilir: Tam dolu bir buzdolabı, soğuk havayı emmede daha iyi bir iş çıkarır. İçeride yeterince eşya yoksa bu soğuk hava alt rafa yerleşir ve orada depolanan yiyecekleri dondurabilir.

Sızdıran Kapı Contaları

Buzdolabınızın ve dondurucu kapılarınızın etrafındaki contalar soğuk havanın içeride kalmasına yardımcı olur. Bu contalardan biri veya her ikisi de sızıntı yapıyorsa, buzdolabınız sabit bir sıcaklığı korumak için daha çok çalışacaktır. Ne yazık ki, bu çok soğuk bir buzdolabına ve donmuş yiyeceklere yol açabilir.

Buzdolabınızın Yiyecekleri Dondurmasını Nasıl Önleyebilirsiniz?

Buzdolabınızda yiyecekler donuyorsa, sorunu çözmek için atabileceğiniz adımlar vardır.

Buzdolabınızın Sıcaklığını Sıfırlayın

Buzdolabınız çok soğuksa, sıcaklık göstergesini bulun ve buna göre ayarlayın. Hangi sıcaklığın doğru olduğundan emin değil misiniz? Kullanıcı kılavuzunuza veya kullanıcı kılavuzunuza başvurun.

Yemeğinizi Yeniden Düzenleyin

Buzdolabınızdaki yiyeceklerin hiçbir havalandırma deliğine değmediğinden emin olun. Ayrıca yiyecekleri buzdolabında daha eşit dağıtmayı deneyebilir veya buzdolabınıza daha fazla yiyecek ekleyebilirsiniz. Yiyecekleri buzdolabınızda nasıl saklayacağınız hakkında daha fazla bilgi edinmek için kılavuzumuza bakın.

Buzdolabınızın Kapı Contalarını Kontrol Edin

Buzdolabınızın kapılarının sızdırıyor olabileceğinden şüpheleniyorsanız, kapı contalarını temizlemek ve kontrol etmek için biraz zaman ayırın. Yırtık, eğilmiş veya aşınmışlarsa hemen değiştirin. Sadece buzdolabınızın yiyecekleri dondurmasını engellemekle kalmayacak, aynı zamanda enerji tasarrufu da yapacaksınız.

21.03.2021
2.257

Telefon

Yol Tarifi

WhatsApp