Mobilya ve Beyaz Eşya Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz

Mobilya ve Beyaz Eşya Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz

Mobilya ve Beyaz Eşya Satın Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz

Mobilya ve beyaz eşyaları satın alırken dikkat edilmesi gereken noktalar vardır. Bunların göz önünde bulundurularak satın alınması büyük bütçelerle satın aldığımız bu eşyaların daha kullanışlı, hayatımızı kolaylaştırıcı ve uzun süreler kullanmamızı sağlar. Bu nedenle bu tarz pahalı eşyaların satın alınırken hızlı karar vermeden dikkatle seçilmesi ileride sıkıntı yaşamamanız açısından önemlidir.

Koltuk Satın Alırken Dikkat Edilecekler

Koltuklar evimizde büyük yer kaplayan en çok kullandığımız eşyalardan biridir ve zaruridir. Bu nedenle, her zamana uygun olarak satın almalısınız. Özellikle iskeletinin dayanıklılığı ahşabın yapısının sağlam olmasına dikkat edilmelidir. Kaplamalarının kirlendiğinde kolay temizlenebilirliği ve zamanla solmaması önemlidir. Özellikle ipek ve deri döşemeli koltukları satın almamak daha doğru olacaktır.  Deri ofis için daha uygundur. Yapay süet, koton gibi kumaş türleri diğer döşeme kumaşlarına göre daha dayanıklı ve uzun ömürlü olacaktır. Temizliği daha kolay yapılabilmektedir.

Oturma odalarında keten ve koton tarzı döşemeli ürünler daha kullanışlıdır. Sık dokumalı kumaşlar daha uzun ömürlüdür. “Suni deriler” çok sıcak tutacağından özellikle yaz aylarında rahatsızlık verecektir ve kolaylıkla yıpranır. Koltukların yerleştirileceği odanın diğer eşyalarla renk uyumunun olmasına dikkat edilmelidir. Zemin ve duvar renkleri belirlenerek koltukların rengi ona göre seçilmelidir.

Küçük odalarınız var ise daha açık tonlarda koltuklar tercih edilirse daha aydınlık ve ferah bir görünüm oluşacaktır. Sağlamlığını göz önünde bulundurmalıyız. Burada üç noktaya dikkat edilmelidir. Mobilyanın iskelet ve ağacın cinsidir. Sunta ya da profilden üretilmiş koltukların kalitesi düşük olması sebebiyle ömrünün daha kısa olmasına neden olacaktır. Kayın ve gürgen ağaçlarından üretilen koltuk takımları uzun ömürlü olmaktadır. Koltukta kullanılan süngerin kalitesi ve yoğunluğu dikkat edilmesi gereken başka bir konudur. Uzun ömürlü olması için ağır ve yoğunluğu fazla olan süngerden üretilen koltuklar daha uzun ömürlü olacaktır.

Mobilyaların Satın alımında dikkat edilecekler

Mobilya seçerken kullanım amacına uygun olması, güvenli, rahat ve konforu sağlaması, aynı zamanda bütçeye de uygun olması gerekir. Dayanıklılığı, uzun ömürlü olabilmesi bir diğer dikkat edilmesi gereken konulardır. Mobilyada kullanılan ağacın kalitesi bu noktada dikkat edilmesi gereken diğer konudur. Özellikle güvenli olması, montajının kolay yapılabilmesi, masa ve dolapların dengeli olması, ahşabının kaliteli olmasına dikkat edilmelidir.

Satın alacağınız mobilyaların evdeki diğer eşyalarla uyumlu görünmesi dekorasyon açısından önemlidir. Koltukların mobilyalara uyumu olacak şekilde seçilmelidir. Mobilyalar daha koyu tonlarda seçilebilir. Koltuklar ve mobilyaların yine perde ve aksesuarlara, metrekareye göre tercihler yapılmalıdır. Renk geçişlerine uyacak şekilde belirlenmelidir.

Beyaz Eşya Satın Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz

Beyaz eşya satın almadan önce çevrenizde bulunan kişilerden öncesinde fikir alabilir tecrübelerini öğrenebilirsiniz. “Beyaz eşya” alacağınız markanın bulunduğunuz yerde ya da bölgede teknik servisinin olması bozulma ya da arızalanması durumunda daha kısa sürede servis hizmeti alabileceğiniz anlama gelir. Beyaz eşya satın almadan önce eşyalarınızın yerleşeceği yerlere ölçü olarak uymasından emin olmanız gerekir. Ölçümü yapılmadan alındığında sonradan bir mağduriyet doğabilmekte ve bu  da hem para hem zaman kaybına sebep olacağından önceden uygunluk kontrolünün yapılması sağlıklı olacaktır.

Beyaz eşya satın alınırken evinizin dekorasyonuna ve renk tonlarına uyacak farklı renklerde cihazlar satın alabilir evinizi daha şık gösterebilirsiniz. Satın alacağınız eşyaların enerji tasarrufu bakımından özelliklerini öğrenmelisiniz. Örneğin “çamaşır makinesi” ve bulaşık makinesinin elektrik ve su tasarrufunu sağlaması hem faturanıza bütçenin yansıması hem de sadece ihtiyacınızın olduğu kadar bulaşık ve çamaşırı temizleyecek ayarlamalarının bulunması faydalı olacaktır.

 

11.07.2018
4.219

Telefon

Yol Tarifi

WhatsApp