Birçoğu için buzdolabı mutfakta en sık kullanılan cihazdır. Buzdolabınız, tüm taze yiyecek ve içeceklerinizi saklamak için gereken en uygun koşulları sağlar ve ünitenizle ilgili küçük sorunlar bile endişe kaynağı olabilir. Örneğin, çalışmayan bir buzdolabı ışığını düşünün. İlk başta, bu sorun yalnızca gece geç saatte atıştırmalık severleri etkiliyor gibi görünebilir, ancak çalışmayan bir ışık aslında cihazla ilgili daha büyük elektrik sorunlarının bir uyarı işareti olabilir. Bu sorunu teşhis etmenize ve çözmenize yardımcı olmak için, buzdolabı ışığınızın neden çalışmadığına dair bazı bilgiler topladık.

Ampul Yandı

Çalışmayan bir buzdolabı ışığının en belirgin nedeni, yanmış bir ampuldür. Bu ampul, evinizdeki diğer ampuller gibi düzenli olarak değiştirilmesini gerektirir, ancak bu ışık kaynaklarının tipik olarak uzun süre dayanması, birçok ev sahibinin bu gerçeği tamamen unutmasına neden olur.

Ampulünüzün yandığından şüpheleniyorsanız, ampulün içinde herhangi bir karanlık alan veya kırık bir filaman olup olmadığını kontrol etmelisiniz, bunlar ampulün değiştirilmesi gerektiğini gösterir. Ampul iyi durumda gibi görünüyorsa, kirli veya kırık bir priz yanmayan bir buzdolabına neden olabileceğinden boş prizi kontrol etmek isteyebilirsiniz. Herhangi bir bakım veya onarıma başlamadan önce, buzdolabınızın fişini çektiğinizden emin olun. Güç açıkken veya buzdolabı hala bağlıyken sokete herhangi bir şey sokmak veya incelemek elektrik çarpmasına ve olası ölüme neden olabilir. Üniteye elektrik gelmediğinden emin olduktan sonra, elektrik çarpmasını önlemek için buzdolabınızın fişini çıkardıktan sonra soketi ılık, nemli bir bezle temizleyebilirsiniz.

Buzdolabı Işık Anahtarı Sıkışmış mı?

Ampulünüz normal görünüyorsa, sorununuz sıkışmış bir ışık anahtarından kaynaklanıyor olabilir. Piston tipi bir düğme, buzdolabının ışığını kontrol eder ve kapı açıldığında, ışığı açmak için düğme serbest kalır. Zamanla, düğmenin çevresinde toz, kir veya diğer kalıntılar birikerek düğmenin sıkışmasına ve çalışmayan bir buzdolabı ışığının ortaya çıkmasına neden olabilir. Onarıma başlamadan önce, olası elektrik çarpması veya yaralanmaları önlemek için buzdolabınızın fişini çekmeniz zorunludur ve pozitif olduğunuzda üniteye güç gelmiyorsa, anahtarı ılık suyla temizleyebilirsiniz. Anahtar temizledikten sonra hala çalışmıyorsa, özel servis için profesyonel bir buzdolabı onarım uzmanına başvurmanız gerekebilir.

buzdolabı ışığı yanmıyor

Buzdolabınız Elektrik Alıyor mu?

Bazen kırık bir buzdolabı ışığı, buzdolabınızın çalışması için ihtiyaç duyduğu elektriği almadığının erken bir işaretidir. Ünitenizin ampulü ve prizi normal görünüyorsa ve ışık anahtarı uygun konumdaysa, elektrik beslemesinde daha büyük bir sorun olabilir.

Cihazınızın ihtiyaç duyduğu elektriği almadığından şüpheleniyorsanız, önce buzdolabının prize takılı olduğundan emin olmalısınız. Bu açık görünebilir, ancak ünitenin fişi gevşemiş veya prizden çıkmış olabilir. Fişi incelerken, arızalı bir kablo buzdolabında elektrik sorunlarına neden olabileceğinden, cihazınızın elektrik kablosunun hasar görmediğinden veya yıpranmadığından emin olmalısınız.

Bir devre kesicinin atıp atmadığını görmek için evinizin ana elektrik panelini de kontrol etmelisiniz. Atmış bir sigorta veya atmış bir devre kesici buzdolabınızı elektriksiz bırakarak çalışmayan bir ışığa ve soğuk sıcaklıkları koruyamayan bir cihaza neden olur. Buzdolabınızın elektrik almadığından şüpheleniyorsanız, ancak bu çözümlerden hiçbiri sorunu çözmüyorsa, kesinlikle fabrika onaylı bir cihaz onarım uzmanından yardım almak isteyeceksiniz.