Halı Almadan Önce Bilmeniz GerekenlerEvlerimizi daha rahat konforlu hale getiren, daha şık görünüm sağlayan ve özellikle kış mevsiminde zemini daha sıcak tutan halılar halen insanlar için rağbet gören ev eşyalarından biridir. Evinizi yeni dekore ederken ya da yeni eşyalar alırken sonradan çeşitli sıkıntılar yaşayabiliriz. Bu sıkıntıların yaşanmaması için dikkat edilecek konular ve önlemler evinizden halıdan kaynaklanan sorunların önüne geçecektir. Günümüzde teknolojinin yaygınlaşması ile eskiye oranla halılar makine yoluyla üretilmektedir. Halen el emeği ve işçiliğin yoğun olduğu halılarında kullanıldığını görmekteyiz. Bu yazımızda halı satın almadan önce dikkat edilecek hususlardan bahsedeceğiz.

Renk uyumu

Dekorasyon açısından bakıldığında iyi bir görünüm elde edebilmek için halının zemin ve kullanılacak odadaki renklerle uyumu önemlidir. Zemin, mobilyalar ve perdelerle renk uyumuna dikkat edilmelidir. Günümüzde çok çeşitli renk ve desenlerde kendi tarzınıza uygun halılarla evinizi dekore edebilir evinizdeki atmosferi değiştirebilirsiniz. Gri, beyaz ve bej tonları halen günümüzde popülerliğini korumaya devam etmektedir. Evde küçük çocuğu olan aileler için çok açık renk ve desenli halılar kısa sürede kirleneceği unutulmamalıdır. Gerçi günümüzde lekelenmeye karşı koruma sağlayan halılar piyasaya sunulduğundan bu sorun ortadan kalkmıştır. Halının rengi halının nerede kullanılacağı, güneş alan yerde olup olmayacağı gibi konular netleştikten sonra seçilmelidir. Özellikle hol, salon ya da giriş kısmında koyu tonlarda halıların kullanımı uzun süre daha temiz bir görünüm sağlayacaktır.

Kalitesi ve bütçe

Bütçeyle orantılı her çeşit kalitede halı bulabilmek mümkündür.  Kalitesi oldukça önemlidir. Düşük kalitede bir halı kısa zamanda yıpranacak, eskiyecek ve renginde bozulmalar olacaktır. Eğer satın alacağınız halıyı uzun süre kullanmayı düşünüyorsanız belirli bir bütçeyi gözden çıkarıp kaliteli bir halı satın alabilirsiniz. Halının fiyatını belirleyen en önemli etken dokuma ipliğinin kalitesi ve halının,   büyüklüğüdür.

Hangi tür iplik kullanılmış

İpliğin türü ve kalitesi fiyatını etkileyeceğini daha önce söylemiştik. Bu nedenle ekonomik bir şekilde satın almak istiyorsanız polyester halılardan tercih edebilirsiniz. Sentetik iplikler rutubet oluşumunu engelleyeceğinden daha sağlıklı bir seçim olabilir. Ancak uzun vadeli kullanmak ve leke açısından dezavantajlı olabilir.

Halının boyutları

Yer döşemeleriniz yeni ve evinizde ısınma problemi yaşamıyorsanız,  daha ufak boyutlu halılar sizin için doğru bir tercih olacaktır. Ancak yer döşemeleriniz eski ya da görünümü hoşunuza gitmiyorsa bu kötü görüntüyü yok etmek için büyük halılardan kullanılarak evinizi çok daha iyi gösterebilirsiniz.

Desenler

Özellikle kullanacağınız oda küçükse halının desenleri az ve yumuşak renk geçişi olan ya da desensiz halıları tercih etmeniz daha doğru olacaktır.