İkinci El Eşya Alanlar | 0537 672 42 76

Dekorasyonda En Çok Yapılan Hatalar

3.678
Dekorasyonda En Çok Yapılan Hatalar

Uzun süre evinizi aynı şekilde görmekten ve bulunmaktan sıkıldınız ve evinizi dekore etmeye karar verdiniz.  Bu yazımızda ev dekorasyonunda yapılan hatalardan bahsedeceğiz. Hepimizin bildiği üzere dekorasyon yapmak zahmetli bir iştir. Ancak bunca zahmetin sonucunda güzel bir sonuç almayı isteriz. Ev dekorasyonunda yapılan hatalardan kaçınarak evinizi en güzel şekilde düzenleyebilir ve iyi bir sonuç alabilirsiniz.

Dekorasyonda En Çok Yapılan Hatalar

Dekorasyonda En Çok Yapılan Hatalar 1
Dekorasyonda En Çok Yapılan Hatalar 2

 

  • Gereğinden Fazla Eşyanın Kullanılması

Dekorasyonda sıklıkla karşılaştığımız hatalardan biride evlerimizde fazla eşya bulundurarak boğucu ortamlara sebep olmak ve karmaşık bir görüntü oluşturmak ve evin normalden daha dar, küçük ve kalabalık görünmesine neden olmaktadır. Özellikle evinizde bulunan odalar ufak ise çok eşya kullanmaktan mutlaka kaçınmalıyız. Eşyaların yanında duvarlarda dolaplarda gereğinden fazla aksesuar da kötü ve ölçüsüz bir dekorasyon ve görüntü yaratacaktır.

  • Evde Ofis ya da İş Yeri Görünümüne Neden Olan Mobilyaların Kullanımı

Sıklıkla yapılan hatalardan biri de salonlarda kullanılan ofis görünümlü koltuk ve mobilyalar evinizin sıkıcı ve formal bir görünüme neden olur. Zaten bütün gün iş yerinde olan bir insanın evine gelip sevimli, sıcak bir ortama ihtiyacı olduğundan daha enerjik ve konforlu mobilya tasarımlarının kullanılması daha doğru olacaktır.

  • Çok Fazla Rengin Bir Arada Kullanılması

Çok farklı renklerin uyumuna bakılmaksızın aynı anda birden renk kullanılması karmaşık görünecek ve dekorasyonu zayıf gösterecektir.

  • Farklı Tarza Ait Aksesuarların Bir Arada Kullanılması

Özellikle farklı tarzda ve desende olan çok sayıda tablonun ya da duvar süslemelerinin kullanılması kötü bir görüntü yaracaktır.  Farklı tarz ve desende tabloları bir arada kullanmamalısınız.

  • Çok Büyük Salonlarda Çok Boşluk Bırakılması

Evinizde zaten geniş bir salona sahipseniz salonun büyüklüğüne uygun oranda mobilyalar tercih etmeye çalışmalısınız. Aksi durumda gereğinden fazla boşluk yine kötü bir görüntü oluşturacaktır.

  • Odalarda Birbirine Zıt Renklerin Çok Fazla Kullanılması

Odalarda renk uyumları önemlidir. Renklerin bir birini boğacak şekilde zıt renklerle donatılması canlı renkleri arka plana itebilir. Bu nedenle renk uyumunu sağlamaya çalışırken farklı renklerin oranlaması doğru yapılmalıdır.

  • Fonksiyonu Olmayan Gereksiz Mobilyaların Kullanımı

Her hangi bir fonksiyonu olmayan ve size pratik bir fayda sağlamayan ağır gereksiz yer kaplayan mobilyalar yer kaplamaktan öteye geçemeyecektir. Evinizde ihtiyacınıza uymayan fazlalık yapan eşyaları evde bulundurmamanız daha doğru olacaktır.

  • Homojen Dağılmayan Aydınlatmaların Kullanılması

Oda içerisinde eşit dağılacak şekilde yapılmayan aydınlatma hem göz yorgunluğu hem estetik bakımından doğru olmayacaktır. Odanın belirli noktalarını fazla aydınlatan lambaların kullanımı, doğru değildir. Homojen aydınlatmaların kullanımı için doğru bir lamba ya da avize seçimi yapılmalıdır.

  • Evin Dekorasyonuna Dair Plan Yapmadan Düzenlemeye Başlamak

Evin doğru şekilde analizinin yapılmadan, eve uygun ihtiyaçların doğru olarak belirlenmeden dekorasyona başlamak sonucun kötü olmasına neden olabilir. Öncesinde doğru bir plan yaparak dekorasyona başlamak hem zamanı daha etkin kullanmanızı ve evinizin ihtiyacına ve durumuna göre doğru bir dekorasyon yapmanızı sağlayacaktır.

  • Amaca Uygun Olarak Odaların Düzenlenmemesi

Odanın doğru amaca göre dekore edilmemesi sonucunda ortaya çıkan hatalardır. Mesela çocuklarınızın kullanacağı odayı koyu ve mat renklerle dekore etmek çocuk odasına uygun olmayacaktır. Yeterli aydınlatmanın sağlanmaması durumunda çocuk odasının psikolojisine uymayacağı ortadadır.

Yukarıda bahsettiğimiz düzenleme hataları evi olduğundan daha dağınık, karmaşık ve kötü bir görünüm verebilir. Bu nedenle yapacağınız ufak düzenlemeler ve yukarıdaki hatalardan uzak kalındığında zaten ortaya iyi bir görünüm çıkacaktır. Doğru aydınlatma, doğru mobilya ve desenlerin kullanımı, eğer küçükse evi daha geniş gösteren düzenlemeler, evinizi her zaman olduğundan daha düzenli gösterecektir.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

DMCA.com Protection Status We ♥ Google
+905376724276