Bulaşık Makinesinde Neler Yıkanmaz?

Bulaşık Makinesinde Neler Yıkanmaz?

Bir yığın bulaşığınız olduğunda, mutfağınızda bulaşık makinesi bulundurmaktan büyük olasılıkla memnun kalacaksınız. Bu cihazlar harika zaman tasarrufu sağlar, ancak bu her şeyin bulaşık makinenize koyulabileceği anlamına gelmez. Bulaşık makinenize yerleştirildiğinde hasar görebilecek veya hasara neden olabilecek çok sayıda parça vardır. Bu yüzden, burada bulaşık makinenizin dışında kalması gereken şeyleri keşfedeceğiz.

Ahşap Ürünler

Isı ve sıcak su sıcaklıkları, ahşap eşyalarınızın şeklinin bozulmasına ve bükülmesine neden olabilir. Ek olarak, sıcak su, ahşap eşyalarınızın yüzeyini değiştirebilir, mutfak eşyaları, kesme tahtaları ve kaselerinizin görünümünü matlaştırabilir. Bu nedenle, bu öğelerin işlevini ve güzelliğini korumak için elde yıkadığınızdan ve kurumaya bıraktığınızdan emin olun.

Nostaljik

Vintage bardaklar, tabaklar ve diğer eşyalar mutfakta harika bir özellik olabilir, ancak bu eşyaları bulaşık makinenizden uzak tutmak en iyisidir. Antika veya eski parçalardan ayrıntılı desenler, renkler ve altın süslemelerin tümü solabilir. Ek olarak, bulaşık makinesi deterjanı eski eşyalarınız için çok sert olabilir. Vintage ürünlerinizin değerini ve güzel görünümünü korumak için. Bununla birlikte, porselen ve seramik eski görünse de, elle boyanmadıkça, genellikle bulaşık makinenizde güvenlidirler.

Kristal

Kristal eşyalar daima elde yıkanmalıdır. Yoğun ısı ve sıcak su kırılgan kristalinizi çatlatabilir, parçalayabilir veya kırabilir. Bu nedenle, kristal bardaklarınızı ve bulaşıklarınızı elle hafifçe yıkamak için zaman ayırın.

Bakır

Bakır tavalar ve çukurlar da bulaşık makinenizden uzak tutulmalıdır. Yüzey, bulaşık makinenizin içindeki koşullar nedeniyle lekelenebilir, bu nedenle yumuşak sabun kullanarak elde yıkamak daha iyidir.

Dökme Demir Tava

Dökme demir tavalar, güzel bir akşam yemeği ile muhteşem bir yemek arasındaki fark anlamına gelebilir, ancak tüm bu baharatlar, tavanızı bulaşık makinesine koyarak mahvolabilir. Ek olarak, tavanızı bir bulaşık makinesi programında çalıştırmak, onu paslanma riskiyle karşı karşıya bırakır. Tavanızı sabunsuz temizleyin, elde yıkayın ve mükemmel bir sonuç için yumuşak bir bezle hemen kurulayın.

İzoleli Şişeler ve Kupalar

Yalıtımlı bir kupa veya matara, hareket halindeyken sıcak bir içeceğin tadını çıkarmanın harika bir yoludur, ancak içeceklerinizi bulaşık makinesine koyarak soğuk veya sıcak tutmak için bu potansiyeli yok edebilirsiniz. Yalıtımlı şişelerin ve kupaların çoğunun bir dış ve iç tabakası vardır, ancak aradaki boşluk bir yıkama döngüsü sırasında suyla dolabilir ve bu da yalıtım etkisinden ödün verir.

02.04.2021
110

Telefon

Yol Tarifi

WhatsApp