Çamaşır Makinenizi Daha Verimli Kullanmanın Harika Yolları

Çamaşır Makinenizi Daha Verimli Kullanmanın Harika Yolları

Her ay yüksek elektrik faturaları mı geliyor? Su ve enerji kullanımını azaltmanın en iyi yolu, çamaşır makineniz gibi ev aletlerini kaynakları verimli bir şekilde nasıl çalıştıracağınızı öğrenmektir. İşte başlamanız için 4 kolay adım.

Doğru Sıcaklık Ayarlarını Kullanın

Giysilerinizde en nazik soğuk su kullanmakla kalmaz, aynı zamanda çamaşır makinenizin suyu ısıtmak için ekstra enerji kullanmasına gerek olmadığı için en fazla enerji tasarrufu seçeneğidir. Optimum yıkama sonuçları için soğuk suyla çalışmak üzere tasarlanmış deterjanları arayın ve bebek giysileri ve spor kıyafetleri gibi gerçekten dezenfekte edilmesi gereken öğeler için sıcak suda yıkamayı bırakın.

Yıkama talimatları için giysi etiketinize bakın. Genelde yün, ipek, saten gibi doğal kumaşlar ve polyester gibi sentetik kumaşlar 30 ° C’de yıkanabilir. Pamuk ve keten 60 ° C’de yıkanabilir. Şüpheniz varsa, Karışık Yük programı veya 40 ° C sıcaklık ayarı kullanın. Havlu, çarşaf ve battaniye gibi ev eşyaları, derinlemesine temizlik için 60 – 90 ° C’de yıkanabilir.

Zaman Çok Önemli

Giysileri işten önce veya sonra yıkama ve kurutma alışkanlığınız varsa, zamanlayıcı programları size çok fazla esneklik ve kolaylık sağlayabilir. Yıkama programını başlatmak için erken kalkmak veya bitmesini bekleyerek zaman kaybetmek yerine, bazı çamaşır makineleri otomatik olarak çalışacak şekilde programlanabilir. Zaman Geciktirme programı, yıkamanızın bitiş saatini 24 saate kadar önceden ayarlamanıza olanak tanır; bu, uyanabileceğiniz veya yeni yıkanmış ve kurutmaya hazır çamaşırlarınıza gelebileceğiniz anlamına gelir!

Yükü ve Dozu Doğru Alın

Çamaşır makinenizi daima en iyi şekilde doldurun, kapasitesini doldurun. Popüler inanışın aksine, çoğu çamaşır makinesi kısmi yükler ve tam yükler için aynı miktarda elektrik ve su kullanır. Otomatik yıkama programları, yıkanacak tekstillerin miktarını ve kirlilik derecesini tespit ederek her çamaşır için en uygun yıkama programını ve su kullanımını belirler. Yanlış dozlama, deterjan doz aşımına yol açabilir, bu da çamaşır makinenizin çamaşırlarınızı durulamak için daha fazla elektrik ve su kullanmasına neden olur.

Tambur Düzenli Olarak Temizleyin

Çamaşır makinenizi temizlemek, çamaşırlarınıza bulaşabilecek fazla kir ve kiri, deterjanınızdan ve küfü gidermenize veya çamaşır makinenizin en üst düzeyde çalışmasını engellemenize yardımcı olacaktır.

Her 2-3 ayda bir temizleyerek tambur üzerindeki kalıntılardan kurtulun. Boş yükle 90 ° C’de çalışan bir yıkama programı çalıştırın ve biraz çamaşır suyu ekleyin. Bazı çamaşır makineleri, çamaşır makinenizin taze ve hoş kokmasını sağlamak için Tambur Temizleme programı ile birlikte gelir.

21.01.2021
99

Telefon

Yol Tarifi

WhatsApp