En Kolay Şekilde Fırın Nasıl Temizlenir?

En Kolay Şekilde Fırın Nasıl Temizlenir?

En küçümsenen işlerden biri fırını temizlemek olmalı. Görmezden gelmek çok kolay sadece kapağını kapatın. Durumun tüm dehşeti tam olarak anlaşılmadan önce aylar geçebilir ve o zamana kadar katı yağ ve kir katmanlarıyla karşı karşıya kalırsınız. Bu yazıda fırınınızı temizlemek konusunda bilgiler vereceğiz.

İç ve Raflar

Fırın raflarını, içinde 250 g soda kristalinin çözüldüğü sıcak su dolu bir lavaboda bir saat bekletin. Fırında pişirilmiş yiyecekleri bir folyo topuyla ovalayın, durulayın ve kurumaya bırakın.

Daha sert eylem gerekiyorsa fırınınızı ve raflarını temizlemek için bir fırın temizleyicisi kullanın. Talimatları izleyin ve bir fırın temizleyicisinin paslanmaz çelik fırınlarda kullanılamayacağını unutmayın. Her zaman lastik eldiven giyin ve odanın iyi havalandırıldığından emin olun.

Raflarınızı sığacaksa bulaşık makinesinde de yıkayabilirsiniz. Aksi takdirde, onları biyolojik yıkama deterjanı ve ılık su içeren büyük bir plastik saklama kutusunda bekletebilirsiniz. İnatçı yiyecekleri ve yağı temizlemek için hafif bir aşındırıcı temizleyici kullanın.

Kapı

Pişmiş yiyecekleri metal bir spatula veya seramik ocak kazıyıcıyla çıkarın, ardından bir jel veya püskürtmeli fırın temizleyicisi kullanın. Bunlara sahip değilseniz, camın üzerine karbonat ve su döküp fırın kapağını açın. 15-20 dakika beklettikten sonra nemli bir mikrofiber bezle silin.

Temiz Tutmak

Fırınınızı parlattıktan sonra, bu şekilde tutmak başka bir mücadeledir! Daha uzun süre temiz tutmak için bu ipuçları takip edin.

  • Temizledikten sonra, fırınınızın tabanını fırın çarşafları gibi kolay temizlenen bir fırın tabakasıyla hizalayın. Bu yapışmaz çarşaflar, tüm fırınlara uyacak şekilde farklı boyutlarda gelir ve bir daha asla fırın tabanını temizlemek zorunda kalmayacağınız anlamına gelir! Alternatif olarak, pişirme sırasında herhangi bir dökülme olması için alt rafa boş bir fırın tepsisi yerleştirin.
  • Et, balık ve hatta sebze için fırın kağıtları dökülmeleri veya sıçramaları önlemek için kullanın.
  • Pişirmenizin ilerleyişini kontrol ettiğinizde, fırının içine sürmek yerine tepsiyi çıkarın.
  • Fırını kullanmayı bitirir bitirmez, içine ısıya dayanıklı bir kase su koyun ve 20 dakika boyunca yüksek sıcaklıkta ısıtın. Bu, kir ve gresi gevşetmeye yardımcı olacaktır. Sonra yeterince soğuduğunda, kiri çıkarmak için iç yüzeyleri silin.
19.01.2021
131

Telefon

Yol Tarifi

WhatsApp