Hava Filtrenizi Ne Sıklıkta Değiştirmelisiniz?

Hava Filtrenizi Ne Sıklıkta Değiştirmelisiniz?

Klima sisteminizin bakımı söz konusu olduğunda, yapabileceğiniz en önemli şeylerden biri klima filtrelerinizi düzenli olarak değiştirmektir. Ama bunu gerçekten ne sıklıkla değiştirmeniz gerekiyor?

Hava Filtrenizi Ne Sıklıkta Değiştirmeniz Gerektiğini Etkileyen 5 Faktör

Hava filtrenizi ayda bir değiştirmenizi tavsiye etsek de, klima sisteminizdeki hava filtresini ne sıklıkla değiştirmeniz gerektiğini etkileyebilecek başka faktörler de vardır. Eski hava filtrenizi yenisiyle değiştirmek için en iyi zamanı etkileyen en büyük faktörlerden bazılarına göz atın.

Evinizde Evcil Hayvan Var Mı?

Hepimiz tüylü dostlarımızı seviyoruz, ancak evcil hayvanlar aşırı tüy, kir ve benzeri şeyler getirebilir ve bu da hava filtrenizi ne sıklıkta değiştirmeniz gerektiğini doğrudan etkiler. Yeterli miktarda tüy döken veya dışarıdan çok fazla kiri takip etme eğiliminde olan bir evcil hayvanınız varsa, kirli olmadığından emin olmak için hava filtrenizi birkaç haftada bir kontrol edin.

Ne Tür Bir Hava Filtreniz Var?

Tüm hava filtreleri eşit yaratılmamıştır. Bazı hava filtreleri bir seferde aylarca dayanacak şekilde tasarlanırken, daha düşük kaliteli malzemelerden yapılan diğerlerinin daha sık değiştirilmesi gerekecektir. Klima sisteminiz için hangi hava filtresinin doğru seçim olduğundan emin değilseniz, rehberlik için MERV derecelendirmesine bakın. MERV veya minimum verimlilik raporlama değeri, bir hava filtresinin parçacıkları ne kadar iyi yakaladığını belirlemek için kullanılan derecelendirme sistemidir.

Siz veya Sevdikleriniz Alerjiniz Mi Var?

Siz veya sevdikleriniz alerjiden muzdaripse, semptomları azaltmak için yapabileceğiniz en iyi şeylerden biri, klima sisteminizdeki hava filtresini değiştirmeye özen göstermektir. Hava filtrenizi düzenli olarak değiştirmediğinizde, kepek, kir, toz ve diğer alerjiye neden olan parçacıklar evinizde daha yaygın hale gelecek ve sonuç olarak alerji semptomlarını kötüleştirecektir. Evinizdeki herhangi birinin ciddi alerjisi varsa, hava filtrenizi daha sık değiştirmeyi düşünün.

Klima Sisteminizi Ne Sıklıkla Kullanıyorsunuz?

Daha soğuk iklimlerde yaşayan ev sahipleri, klima sistemlerini genellikle daha sıcak eyaletlerdeki kadar sık ​​kullanmazlar, bu da genellikle hava filtrelerini daha az sıklıkta değiştirebilecekleri anlamına gelir. Ancak, iklimlendirme sistemlerini yılın daha iyi bir bölümünde kullanan ev sahipleri, hava filtrelerini düzenli olarak değiştirme konusunda ekstra özen göstermelidir.

Evinizde Sık Sık Mum Yakıyor Musunuz?

Kokulu mum yakmayı seviyor musun? Öyleyse, hava filtrenizi düzenli olarak değiştirdiğinizden emin olun. Mumlardan çıkan duman (ve hatta yemek pişirme) gibi şeyler, hava filtrenizin normalden daha hızlı kirlenmesine neden olabilir.

20.01.2021
115

Telefon

Yol Tarifi

WhatsApp