Buzdolabı Kokusu Nasıl Giderilir?

Buzdolabı Kokusu Nasıl Giderilir?

Buzdolabı kokularıyla mücadele etmeye başlamadan önce hızlı bir temizlik yapın. Bazen kokular kötü giden yiyeceklerden gelir, bazen de buzdolabının arkasına birkaç gün fark edilmeyen bir dökülme olur.

Tüm yiyecekleri bir kaseye koyun, rafları boşaltın, dışarı çekin ve ılık su ve sabunla silin. Kullanabileceğiniz veya kullanamayacağınız temizlik maddeleri konusunda buzdolabınızın kılavuzunu kontrol ettiğinizden emin olun. Bununla birlikte, aşağıda kokuları emdiği bilinen bazı doğal temizlik maddeleri verilmiştir.

Karbonat ve Su

Her ev içi temizlik işi için karbonat kullanabilirsiniz. Suyla kalın bir macun yapın ve buzdolabının raflarını ve kenarlarını ovalamak için bir sünger kullanın. Katı yiyecek parçacıkları çıkacak ve lekelerin hafiflediğini görmeye başlayacaksınız.

Macunu temiz nemli bir bezle silin. Rafları kurutup her şeyi yerine koyduktan sonra, kokular yayılmaya başlamadan önce onları gidermek için buzdolabının kapısında açık bir kutu karbonat bulundurmak iyi bir fikirdir.

Sirke ve Su

Bu bir başka çok popüler temizlik maddesidir. Sirke özellikle güçlü kokulardan kurtulmak için etkilidir, ancak bazı insanlar sirkenin güçlü ve mutlaka hoş kokusu olmadığını hissederler. Aynı şeyi hissediyorsanız, sirke ile temizledikten sonra işte bazı seçenekler;

  • Limona batırılmış limon dilimleri veya pamuk topları raftaki bir kaseye koyulabilir.
  • Bazı insanlar güçlü kokuları emmek için öğütülmüş kahve koyar.
  • Tatlı bir koku seviyorsanız, vanilyaya batırılmış pamuk topları işinizi görecektir.

Deterjan ve Ilık Su

Ne karbonat ne de sirke kullanmak istemiyorsan sadece birkaç damla bulaşık deterjanı ile ılık su işe yarayacaktır. Bu durumda, yiyecekleri çıkarmak için rafları silebilirsiniz.

Daha güçlü ve kullanımı daha kolay bir şey istiyorsanız, onlarca temizlik ve koku giderici buzdolabı temizleme spreyleri vardır. Ancak, herhangi bir zararlı kimyasal içermediklerinden emin olmak istersiniz – biri, yiyecekleriniz orada depolandığı için ve iki, çünkü buzdolabının iç yüzeylerine zarar vermek istemezsiniz.

Her yerde kullanmadan önce sprey ile küçük bir test yapın. Kokuları yönetmenin en iyi yolu, ilk etapta bunların oluşmasını önlemektir. İleride, koklayacağını bildiğiniz yiyecekler için hava geçirmez kaplar kullanın. Yumurta, et, meyve ve sebze gibi pişmemiş yiyecekleri yakından takip edin. Eğer patlarlarsa çok güçlü kokular yayabilirler.

21.02.2021
128

Telefon

Yol Tarifi

WhatsApp