Yeni cihazlar satın alıyor olun veya bir buzdolabı veya kullanışlılığını yitirmiş başka bir cihazı değiştirmeniz gerekiyorsa, süreç bunaltıcı gelebilir. Aralarından seçim yapabileceğiniz binlerce seçenekle, sadece en ucuz modeli veya en iyi modeli seçme konusunda cazip olabilirsiniz.

Beyaz eşya satın alma işlemi olduğundan, mağazaya gitmeden önce planınızı iyi yapmak için zaman ayırmanız ve tam olarak neye ihtiyacınız olduğunu, istediğinizi ve karşılayabileceğinizi bilmeniz önemlidir. Bazı yaygın hatalardan kaçınmak, paranızın karşılığını en iyi şekilde almanıza ve istediğiniz tüm özelliklere sahip olmanıza ve gelecek yıllarda seçimlerinizden memnun kalmanıza yardımcı olacaktır. İşte dikkat etmeniz gereken birkaç hata;

Alanınızı Bilmemek

Yeni beyaz eşya alırken belki de insanların yaptığı en yaygın hata, yerleştirileceği alanı düşünmemektir. Yükseklik, genişlik ve derinliği ölçmek elbette önemlidir, ancak tüm odaya bakmanız ve cihazın yerleşimini ve kullanımını tüm yönleriyle düşünmeniz gerekir. Örneğin, banyoya önden yüklemeli bir çamaşır ve kurutma makinesi yerleştirmek isteyebilirsiniz, ancak seçtiğiniz model çok büyükse, kapılar klozet veya makyaj masası tarafından engellenebilir ve makineyi yükseltmek için bir taban satın alınması gerekebilir. Ya da eşya kapıdan geçemeyecek kadar büyük olabilir. Bir satın alma yapmadan önce, alanınıza yakından bakın, dikkatlice ölçün, kapıların ve çekmecelerin nerede açılacağını ve elektrik ve su için ne tür bağlantıların mevcut olduğunu ve makineyi barındırıp barındıramayacaklarını düşünün. Bunu yapmak hayal kırıklığını önleyebilir.

Beyaz Eşya

Bakım Maliyetlerine Bakmak

Araştırmanız, hangi cihaz markalarının ve modellerinin en güvenilir olduğunu belirlemeyi içerse de, kaliteli makineler satın aldığınızda bile işler ters gidebilir. Bu nedenle, cihazdaki garanti kapsamında olmayan öğeleri düzeltme maliyetlerini hesaba katmanız gerekir. Garanti, cihazların onarımını veya değiştirilmesini kapsayan planlar aracılığıyla bu masrafların bir kısmını azaltmaya yardımcı olabilir, ancak cihazlarınızı yıllar içinde iyi durumda tutmak için ne kadar harcayacağınızı düşünmek yine de önemlidir.

Enerji Verimliliğini Düşünmemek

Birçok tüketici, yeni oldukları için tüm yeni cihazların enerji açısından verimli olduğunu varsaymaktadır. Ancak, piyasadaki pek çok cihaz Energy Star dereceli değildir, bu da düşük güç tüketimi yönergelerini karşılamadıkları anlamına gelir. Bununla birlikte, yeni cihazlar satın almanın elektrik faturalarınızı da otomatik olarak düşüreceğini varsaymayın. Mevcut cihazınız ne kadar eskiyse, o kadar fazla tasarruf göreceksiniz, bu nedenle oldukça yeni bir cihazı değiştiriyorsanız, elektrik faturanız önemli ölçüde düşmeyecektir.

Çok Fazla Para Ödemek

Pek çok tüketici, alışveriş yapmadan önce yeterince araştırma yapmadıkları için cihazları için fazla ödeme yapıyor. Mağazaya gitmeden önce üreticinin önerdiği fiyatı, yerel mağazalarda sunulan fiyatları ve mevcut satış ve indirimleri araştırın. Bir satın alma fiyatı üzerinde pazarlık yapmaktan da korkmayın. Birçok mağaza, başka bir yerden satın almayı planladığınızı söylerseniz, fiyat eşleşmesi yapacak veya indirim sunacaktır. Mümkünse, yeni modellere yer açmak için çok indirimli cihazların satıldığı yılsonunu bekleyin.