Yiyecekleri Buzdolabında Saklamanın En İyi Yolu

Yiyecekleri Buzdolabında Saklamanın En İyi Yolu

Hepimizin kendi buzdolabı stoklama yöntemimiz var. Ancak doğru yiyecekleri doğru rafa koyarsanız ve buzdolabınızı ideal sıcaklıkta tutarsanız, taze meyve ve sebzelerinizden, et ve yiyeceklerin en iyi şekilde yararlanacaksınız. Nasıl paketlediğiniz de önemlidir.

Aynı zamanda gıda güvenliğiyle de ilgilidir. Bozulmuş yiyecekler, ciddi ve yaşamı tehdit eden gıda zehirlenmesine yol açabilecek zararlı bakteriler içerir.

İdeal buzdolabı sıcaklığı 3 ° C iken, dondurucu için ideal sıcaklık -18 ° C’dir. Buzdolabı sıcaklığının sürekli olarak bu seviyelerde olduğundan emin olun. Ailenizi güvende tutmak için ipuçları;

Üst Rafın Kullanılması

Yoğurt, peynir, ezme, sos, reçel ve konserveler, yemeye hazır paketlenmiş yiyeceklerin gittiği yerdir. Genellikle bunlar paketlenmiş gıdalardır ve orijinal kapalı paketlerinde saklanmalıdır.

Her zaman kullanacağınız ürünün çıkardıysanız, tekrar yerine koymayın. Ayrı olarak saklayın. Kalanlar için hava geçirmez kaplar kullanmak en iyisidir. İşte bir ipucu: Bunları türe göre rafta düzenleyin. Örneğin – tüm süt ürünlerini, tereyağı, yoğurt ve margarin ile reçel şişeleri, turşu, vb. süt içermeyen ürünleri karşı köşeye koyun. Bulması ve erişmesi kolaydır ve buzdolabının kapısını çok uzun süre aralık bırakmayarak sıcaklığı ısıtırsınız.

Paketlenmiş tüketime hazır yiyeceklerin çoğu genellikle 4 ° C’nin altında önerilen saklama sıcaklığına sahiptir, bu nedenle son kullanma tarihi içinde tükettiğiniz sürece iyi durumda olmalıdır. Haftalık temizlik yapın ve artık geçerli olmayan her şeyi atın.

Orta Raf

Bu, pişmiş yemek ürünleri için mükemmeldir. Hava geçirmez kapakları olan bazı gıda sınıfı kaplara satın alın. Yemek bittikten sonra, artıkları ideal olarak pişirdikten sonra iki saat içinde saklayın.

Pişmiş etiniz bile bu rafta olmalı. Soğutun, ancak kap biraz sıcak olsa bile kaldırabilirsiniz. Yemekleri saklamanın en iyi yolu şudur: Büyük bir kap yerine birkaç veya daha fazla küçük kap kullanın. Küçük kaplar, özellikle merkezde daha hızlı soğur ve yiyecekleri daha iyi korur.

Daha küçük kapların ertesi gün yeniden ısıtılması ve yenmesi daha kolaydır. Bunları kullandıkça, büyük buzdolabının bitmesini beklemek yerine buzdolabında daha fazla alan yaratacaksınız.

Alt Raf

Bu yiyecek kategorisi, diğer yiyecekleri kirletme şansı en yüksek olanıdır. Altta olması etten gelen herhangi bir sıvının diğer raflara damlamasını engeller. Marine etmeye veya pişirmeye hazır olana kadar orijinal kapalı ambalajında ​​saklayın.

Marine edilmiş eti tekrar buzdolabına koymanız gerekirse, kabı iyice kapatın ve hiçbir şeyin damlamamasını ve diğer yiyecekleri kirletmemesini sağlayın. Bu çok önemlidir: Pişmiş yiyecekleri çiğ pişmemiş etin yanında saklamayın. Ailedeki herkesin çiğ et dışında herhangi bir şey depolamak için son raftan kaçınması gerektiğini bildiğinden emin olun.

22.02.2021
97

Telefon

Yol Tarifi

WhatsApp