Mikrodalgayı ister patlamış mısır, ister pizzayı yeniden ısıtmak veya sebzeleri pişirmek için kullanın, cihazınız kaçınılmaz olarak bir koku çıkaracaktır. Mikrodalga fırınınız yanmış patlamış mısır kokusu veya brokoli kokusu olsun, tüm mutfağınızı koklamadan önce o kötü kokuyu gidermeniz gerekir. İşte mikrodalganızın taze kokusunu geri kazanmak için bazı ipuçları ve püf noktaları.

Sirkenin Gücü

Sirke, güçlü bir temizlik maddesidir ve hızla dağılan bir kokusu vardır. Bu nedenle, mikrodalganızdaki kötü kokularla mücadele etmek için çok faydalı olabilir. Bir çorba kaşığı beyaz sirkeyi ½ fincan su ile mikrodalgaya uygun bir kaba koyun. Bunu yaklaşık 2 dakika mikrodalgada ısıtın ve kapının 15 dakika kapalı kalmasına izin verin. Buhar, iç kısma yapışmış kokuya neden olan partiküllerin gevşemesini sağlayacak ve sirke tüm kokuları emecektir. 15 dakika sonra kaseyi çıkarın ve mikrodalganın içini nemli bir kağıt havluyla silin.

Güçlü Bir Sünger Temizleyici Yaratın

Mikrodalga fırınınızın içinde hala kötü kokular varsa, temizlik yaklaşımınızı bir sünger temizleyici ile geliştirmeniz gerekir. Bir mutfak süngerini beyaz sirkeye batırın ve üzerine karbonat serpin. Süngeri 30 saniye mikrodalgada ısıtın. Mikrodalganın içini dikkatlice silmek için süngeri kullanın, kapıya ve cam tepsiye özellikle dikkat edin.

mikrodalga fırın nasıl temizlenir

Bir Kutu Karbonat Kullanın

Yukarıdaki ipuçlarının tümü hala kötü kokuları gidermede başarısız olduysa veya kalıcı sirke kokusu istemiyorsanız, bir kutu karbonat kullanabilirsiniz. Bir kutuyu açın ve mikrodalgaya koyun. Kapısını kapatın ve 12 saat veya gece boyunca yerinde bırakın. Karbonat ilave koku eklemeden kokuları etkisiz hale getirebilir. Elinizde karbonat yoksa ve kahve kokusuna aldırış etmiyorsanız, kahve telvesi kullanabilirsiniz. Sabah kahvenizden nemli telveyi bir tabağa koyun ve tüm gün mikrodalgada bırakın. 2 yemek kaşığı kahve telvesi içeren yarım bardak suyu birkaç dakika mikrodalgada pişirerek temizleme sürecini hızlandırabilirsiniz.

Mikrodalga fırınınızdaki kötü kokular gerçek bir sorun olabilir ve umarız bu ipuçları cihazınızda taze bir koku oluşmasına yardımcı olur. Unutmayın, kokulara genellikle yiyecek artıkları neden olur, bu nedenle kokuların kalmasını önlemek için dökülen yiyecekleri veya sıçrayan yiyecekleri çabucak sildiğinizden emin olun. Hala sıcakken herhangi bir kalıntıyı çıkarmaya çalışmak en iyisidir, bu nedenle bu kötü kokuları düzenli olarak gidermekten hoşlanmadığınız sürece, yiyecek dökülmelerini soğumaya ve mikrodalganın içinde katılaşmaya bırakmayın.