Derin dondurucu, her evde değerli bir araç olabilir. Kullanışlı yemekler, toplu pazarlıklar ve harika fırsatlar ile doldurmayı sevseniz de, kalın bir buz kristali tabakası geliştirirse veya altta bir şeyin ne kadar süredir kaldığını unuttuysanız, muhtemelen buz çözme zamanı gelmiştir. Neyse ki, bu görevi kolaylıkla tamamlamak için bazı basit adımlar sunduğumuzdan, bunun stresli bir görev olması gerekmez.

Birinci Adım: Dondurucu İçeriğinizi Azaltın

Kendini adamış dondurucu aşçıları için, dondurucu içeriklerini boşaltma ihtimali biraz göz korkutucu olabilir. Neyse ki, dondurucuyu tamamen temizlemenize gerek yok, ancak derin dondurucunuzun buzunu çözmeyi planlamadan önce bir veya iki hafta boyunca yemeklerinizi dondurucudan planlamaya başlamak iyi bir fikirdir.

Büyük bir yemek pişirme günü veya büyük bir marketten önce dondurucunuzun buzunu çözmeyi planlamak iyi bir fikirdir. Depolarınızı tüketmek için haftalık yemek planınıza dondurucu yemekleri de dahil edebilirsiniz. Dondurucunuzu hızlı bir şekilde çözmeniz gerekiyorsa, birkaç öğün hediye etmeniz veya dondurulmuş sebzelerinizden rastgele yarım paketlerle tek kapta yemek yapmanız gerekebilir.

İkinci Adım: Dondurulmuş Gıdaların Yerini Değiştirin

Daha sonra, daha değerli dondurucu ürünlerini saklayabileceğiniz bir yer bulmanız gerekecek. Buzdolabınızın derin dondurucusunda biraz yer açmaya çalışın veya bir veya iki günlüğüne komşunuzdan biraz dondurucu alanı ödünç alıp alamayacağınızı kontrol edin. Yer için gerçekten mücadele ediyorsanız, kalan eşyaları düşük maliyetli eşyaların geçici olarak saklanması için buzlu bir soğutucuya veya buzdolabına koyun.

derin dondurucu buzu nasıl çözülür

Üçüncü Adım: Buz Çözme

Farklı üreticilerin farklı önerileri olduğundan, cihazınızın kullanım kılavuzunu kontrol etmeniz gerekecek, ancak temel adımlar genellikle derin dondurucunuzu kapatıp kapağı açarak başlar. Bu, buzun erimesine yardımcı olacaktır, ancak bazı modeller bu işlemi hızlandırmak için ılık su veya fanlar kullanılmasına izin verir. Ortaya çıkan suyu tahliye etmek için bir yola ihtiyacınız olacağını unutmayın, bu nedenle modelinizde kolaylık sağlamak için bir hortum takılı olup olmadığını kontrol edin.

Dördüncü Adım: Temizleyin ve Kurulayın

Derin dondurucunuz çözüldükten ve tüm su çıkarıldıktan sonra, altını ve yanlarını yıkamak için ılık sabunlu su kullanın. Kalıcı kokular varsa, suyunuza biraz karbonat veya bulaşık deterjanı ekleyin. Yıkadıktan sonra, buza dönüşebilecek nemi gidermek için havluyla kurulayın.

Beşinci Adım: Sıcaklığa Geri Dönün

Derin dondurucunuz tamamen kuruduktan sonra kapağı kapatın ve tekrar açın. Çoğu üretici, düzenlemeden ve yeniden doldurmadan önce dondurucuyu yeniden sıcaklığa getirmek için 8 saate kadar açık bırakmanızı önerir. Bu, herhangi bir dondurulmuş ürünü kullanım tarihine göre işaretleme ve yakında kullanılması gereken herhangi bir öğeyi unutulmaması ve israf edilmemesi için buzdolabınızın dondurucusunda saklamanız için bir fırsat sağlayacaktır.