Derin Dondurucu Bakımı Nasıl Yapılır?

Derin Dondurucu Bakımı Nasıl Yapılır?

Çoğu ev sahibi, arızalı bir dondurucu ile başa çıkmak için bir onarım servisini arama ihtiyacı duymanın hayal kırıklığı ile karşı karşıya kaldı. Birçoğumuz dondurucumuzu hafife alırız, ancak sorun yaşamaya başladığında, ağır onarım faturalarına yol açabilir. Neyse ki, bazı temel bakımlarla bu riski en aza indirebilirsiniz. Bu basit bakım faaliyetleri, bir tamirci çağırma ihtiyacını azaltabilir ve dondurucu verimliliğinizi en üst düzeye çıkarabilir.

Düzenli Buz Çözme

Çalışırken dondurucunuzu unutmak çok kolaydır, ancak buzlanmasına izin vermek, cihazda onarım sorunlarına ve arızaya neden olabilecek ek yük yaratır. Çoğu modern modelin kendi kendine buz çözme ayarı vardır. Bu, dondurucunun herhangi bir buzu rutin olarak çözmesini sağlar. El ile çözülen bir dondurucunuz varsa, donun normal şekilde erimesini sağlamak için cihazı kapatmanız gerekecektir. Don çok yoğunsa, daha çabuk erimesi için cihazın içinden sıyırmanız gerekebilir. Hasara neden olabileceğiniz için kazımak için keskin bir cihaz kullanmamaya dikkat edin.

Kondenser Serpantinlerinizi Temizleyin

Bobinlerinizde kir biriktiğinde, kondansatörünüz doğru sıcaklığı korumak için daha fazla çalışmaya zorlanır. Bu sadece daha yüksek enerji faturaları anlamına gelmez, aynı zamanda aşırı yüklendiği için cihazınızın ömrünü de kısaltabilir. Birkaç ayda bir temizleyerek bu tür komplikasyonları önleyebilirsiniz. Evcil hayvanınız varsa, normal temizlik rutininizin bir parçası olarak her ay bobinlerinizi temizlemeniz gerekebilir. Bu görev nispeten basittir. Tek yapmanız gereken ünitenin fişini çekmek ve her türlü tozu, kiri veya diğer kalıntıları gidermek için bobinleri vakumlamaktır. Bobinler genellikle dondurucunun altında veya arkasında bulunur, ancak emin değilseniz, kullanım kılavuzunuzdaki model ayrıntılarınızı kontrol edin.

Tahliye Tavasını ve Açıklığını Temizleyin

Kendi kendine buz çözen bir dondurucunuz olsa bile, toplanan nemin uygun şekilde giderilmesini sağlamak için tahliye açıklığının düzenli olarak temizlenmesi gerekecektir. Dondurucuyu fişten çekmeniz ve boşaltma açıklığını bulmanız gerekecek. Tıkanmaya neden olabilecek her türlü tortu veya birikimi giderin. Ek olarak, çoğu dondurucunun altında, serpantinden gelen yoğunlaşmayı toplamak için bir tava bulunur. Bu su doğal olarak buharlaşmalıdır, ancak tahliye açıklığını temizlerken tavayı kontrol etmek ve boşaltmak iyi bir fikirdir. Bu, tavada küf sporlarının gelişmesini önleyecektir.

15.04.2021
105

Telefon

Yol Tarifi

WhatsApp