Buzdolabım Neden Bu Sesi Yapıyor?

Buzdolabım Neden Bu Sesi Yapıyor?

Gürültülü bir buzdolabına sahip olmak, evde oldukça rahatsız edici olabilir. Bazen bu sesler normal çalışma sesleridir, diğerleri ise bir şeyin düzeltilmesi veya ayarlanması gerektiğinin bir işareti olabilir. Sorunun teşhis edilip düzeltilebilmesi için buzdolabınızın çıkardığı en yaygın seslerin ve bu seslerin neden ortaya çıktığının bir listesini bir araya getirdik.

Bu Tıkırtı Sesi Nedir?

Tıkırtı sesleri müşterilerimizden aldığımız en yaygın şikayetlerden biridir. İşte iyi haber şu ki, muhtemelen buzdolabınızda ciddi bir sorun yoktur. Tıkırtı sesinin ardındaki olası neden kompresördür. Kompresör içindeki motor biraz dengesiz olabilir ve bu da üniteye çarpmasına neden olur.

Ses bittiğinde buzdolabınızın titrediğini veya sallandığını da fark edebilirsiniz. Bu, kompresör içinde oluşan ani basınç durması nedeniyle olur. Tıkırtı sesiyle ilgili herhangi bir endişeniz varsa, kompresörün onarılması, değiştirilmesi veya sadece iyi bir temizlenmesi gerekip gerekmediğini öğrenmek için ustayla iletişime geçmeniz iyi bir fikirdir.

Buzdolabım Neden Titriyor?

Buzdolaplarıyla ilgili bir diğer önemli sorun da titreşimdir. Bu ayrıca, özellikle buzdolabı duvara, dolaplara veya diğer mobilya parçalarına karşı duruyorsa, sese neden olabilir.

Acil çözümlerden biri, buzdolabınız ile diğer yüzeyler arasında bir boşluk olması için buzdolabınızı basitçe dışarı çekmektir. Ayrıca, buzdolabınızın zeminde düz olup olmadığını kontrol ettiğinizden emin olun, çünkü bu da titreşen seslerin arkasındaki neden olabilir. Düz bir buzdolabına sahip olmak, buzdolabınızın düzgün çalışmasını sağladığından önemlidir. Buzdolabı ayakları, buzdolabınızın zemine düzgün ve güzel bir şekilde oturması için ayarlanabilir.

Damlayan Ses Nedir?

Buzdolabınızın içinde su damlıyor veya akıyor gibi geliyor mu? Yerde bir su havuzu bulamıyorsanız, muhtemelen her şey yolundadır. Birçok farklı bileşen suçlansa da, gürültülü buzdolabınızın arkasındaki neden yağ veya kompresör soğutucu akışıdır. Bu tamamen normaldir ve alarm için bir neden değildir. Sesin, buzdolabınızın buz çözme döngüsü sırasında buzun erimesinden kaynaklanması da mümkündür. Akan suyun sesi, buzdolabınızın drenaj tavasına akan sudur.

Buzdolabım Ses Çıkarıyor?

Duyduğunuz o tıkırtı sesi muhtemelen buzdolabınızın duvarlarına çarpan su hatlarından kaynaklanmaktadır, ancak buzdolabının üzerinde depolanan öğelerden de kaynaklanıyor olabilir.

Bu öğeleri buzdolabından çıkardıktan sonra gürültü devam ederse, bir buzdolabı onarım firmasını aramayı düşünün. Bir buzdolabı onarım uzmanı, rahatsız edici tıkırtı sesine bir son vermek için buzdolabınızın içindeki su hatlarını dolaba sabitleyebilir.

15.02.2021
110

Telefon

Yol Tarifi

WhatsApp