Bulaşık Makinesi Nasıl Doldurulur?

Bulaşık Makinesi Nasıl Doldurulur?

Düzgün yüklenmiş bir bulaşık makinesi daha iyi temizlik sağlar, böylece döngünüzü optimize edebilirsiniz. Bulaşık makinesini doldurmanın en iyi yolu hakkında daha fazla bilgi edinin ve her seferinde temiz tabak ve kapları için bir bulaşık makinesinin nasıl düzgün şekilde doldurulacağına dair ipuçları alın.

Bir Bulaşık Makinesi Adım Adım Nasıl Doldurulur?

Bulaşık makinesi rafları, sahip olduğunuz modele bağlı olarak farklı şekilde yapılandırılır. Aşağıdaki talimatları uygularken doğru konumlandırma ve yerleştirme için kılavuz olarak bu örneklere bakın.

Bulaşık Makinesini Doğru Şekilde Yüklemek İçin 4 Kural

Bu yönergeler, düzgün şekilde yüklenmiş bir bulaşık makinesi ve pırıltılı temiz bulaşıklar için çok önemlidir.

 1. Bulaşıkları kirli tarafları bulaşık makinesinin ortasına bakacak ve yıkayıcı jetlerine doğru açıyla yerleştirin. Üst ve alt rafların altındaki dönen püskürtme kollarında bulunan yıkama jetleri, bulaşıkları yıkamak ve durulamak için yukarı doğru püskürtülür. Öğeleri bir açıyla yerleştirmek yalnızca etkili temizlemeye yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda uygun kurutma ve boşaltmaya da yardımcı olur.
 2. Bulaşık makinesinin aşırı kalabalık olmasını önleyin. Öğelerin istiflenmesi veya iç içe yerleştirilmesi, su jetlerinin içlerine püskürtmesini zorlaştırır. Kaseler ve kaşıklar gibi içbükey veya kavisli şekillere sahip öğeleri, çekmecelerde veya dolaplarda nasıl saklayabileceğinize benzer şekilde yerleştirmeyi içerir.
 3. Bulaşıkları yıkama sırasında birbirlerine çarpmamaları veya devrilmemeleri için rafların üzerindeki dişler arasına sabitleyin.
 4. Bulaşık makinesine koyduğunuz ürünlerin bulaşık makinesinde yıkanabilir olduğundan emin olun. Elde yıkama genellikle yapışmaz tencere, mutfak bıçakları, ince porselen, kristal ve ahşap, dökme demir, alüminyum, altın, bakır, gümüş ve bronz için önerilir. Bu öğeleri bulaşık makinesinde yıkamak, kaplamayı bozabilir veya hasara neden olabilir.

Artık temel bilgilere sahip olduğunuza göre, bulaşık makinesini doldurmak için adım adım kılavuzumuzla ayrıntılara girelim.

Bulaşık Makinenizin Üst Rafını Yerleştirin

Üst raf için uygun malzemeler şunlardır: fincanlar, bardaklar, kadehler, plastik parçalar ve kaplar, küçük kaseler, küçük tabaklar ve büyük mutfak eşyaları.

 1. Kupaları, fincanları, şarap kadehlerini ve su şişelerini üst rafın yanları boyunca baş aşağı yerleştirin.
 2. Küçük kaseleri ve tabakları çatalların arasına yerleştirin. Aşağıya ve bulaşık makinesinin ortasına bakacak şekilde eğin.
 3. Plastik kaplar ve kapaklar bulaşık makinesinde yıkanabilir olması şartıyla üst rafta yıkanabilir.
 4. Spatula veya kepçe gibi uzun kaplar bulaşık makinesinin üst rafına düz olarak yerleştirilmelidir. Bu aletlerin raftan kaymayacağından veya püskürtme kollarını başka şekilde engellemeyeceğinden emin olun.

Bulaşık Makinenizin Alt Rafını Yükleyin

Alt raf için uygun olan öğeler şunlardır: Büyük kaseler ve yemek tabakları, servis tabakları, gümüş takımlar, bulaşık makinesinde yıkanabilen pişirme kapları ve paslanmaz çelik tencere ve tavalar.

 1. Akşam yemeği ve öğle yemeği tabaklarını alt raftaki dişler arasına yerleştirin ve kirli tarafları yıkayıcı doğru eğin.
 2. Büyük çanakları çatallar arasına veya alt rafın yan, arka veya ön tarafına yerleştirin. Her bir kasenin içini bulaşık makinesinin merkezine doğru çevirin ve aşağı doğru eğin.
 3. Tencere, tava ve fırın tepsileri gibi daha büyük pişirme kapları alt rafın yan taraflarına veya arkasına yerleştirilebilir.
 4. Düz tavalar veya tabaklar, alt rafın yanına veya arkasına bulaşık makinesi kapağından uzağa yerleştirilmelidir – bunları kapının önüne yerleştirmek, deterjanın diğer bulaşıklara ulaşmasını engelleyebilir.
 5. Gümüş çatal bıçak takımını gümüş eşya sepetine yükleyin. Yükleme sırasında iç içe geçmekten kaçının çünkü bu, bazı kapların verimsiz bir şekilde temizlenmesine neden olabilir.
26.03.2021
115

Telefon

Yol Tarifi

WhatsApp