Bulaşık Makinenizin Tıkanıklığı Nasıl Açılır?

Bulaşık Makinenizin Tıkanıklığı Nasıl Açılır?

Bulaşık makinenizin tıkalı olup olmadığını nasıl anlarsınız? Çok iyi boşaltılmıyorsa veya birkaç cm veya daha fazla durgun su sürekli olarak küvetin dibinde birikiyorsa, muhtemelen tıkanmış bir bulaşık makineniz vardır. Günün tüm küçük endişelerine rağmen, ihtiyacınız olan son şey arızalı bir cihazdır. Bir servis teknisyeninin ziyaretini bekleyecek zamanı veya esnekliği kimde var? Neyse ki, bir uzmanı aramadan önce bulaşık makinesinin tıkanıklığını açmak için yapabileceğiniz bazı sorun giderme işlemleri var.

  1. Adım: Filtre İle Başlayın

Tıkanmış bir bulaşık makinesi tahliyesinin en olası kaynağı filtredir. Patlamış mısır taneleri gibi sert yiyecek parçacıkları veya kap etiketlerindeki ıslak kağıt parçaları filtreye takılıp suyun bulaşık makinenizden dışarı akmasını önleyebilir.

Filtre tertibatını bulmak için alt bulaşık rafını çıkarın ve teknenin altına bakın. Bazı modellerde tertibat arka köşede bulunurken bazılarında ise püskürtme kolunun tabanına yakın bir yerdedir.

  1. Adım: Çıkarın

Filtre genellikle bir kafes veya ızgara ile kaplıdır. Bulaşık makinesi filtresini genellikle elle çıkarabilirsiniz, ancak bazıları bir tornavida gerektirir. Kapak yoldan çekildiğinde filtreyi dışarı çekebilirsiniz. Sizinki tıkalıysa, muhtemelen yiyecek parçacıkları, toprak veya ince ağda sıkışmış diğer görünür kalıntıları göreceksiniz.

  1. Adım: Durulayın ve Değiştirin

Lavabo musluğunun altındaki filtreyi çalıştırarak kirlerin çoğunu durulayabilirsiniz. Eski bir diş fırçası gibi yumuşak bir fırçayla topaklanmış kalıntıları fırçalayın. Ancak sert veya aşındırıcı malzemeden yapılmış hiçbir şey kullanmayın çünkü filtreye zarar verebilirsiniz. İşiniz bittiğinde şimdi parıldayan temiz filtreyi değiştirin ve kafesi veya ızgarayı sıkıca yerine takın.

  1. Adım: Diğer Suçluları Arayın

Filtrenizi temizlediyseniz ve bulaşık makinesi hala düzgün şekilde boşalmıyorsa, tıkanmasının başka bir nedeni olabilir. Tahliye vananızı kontrol edin. Tahliye braketini elle kolayca hareket ettirebilmelisiniz. Yerine sıkışmışsa, bu, vananın elektrik bileşenlerinin muhtemelen yanmış olduğu ve değiştirilmesi gerektiği anlamına gelir.

25.03.2021
163

Telefon

Yol Tarifi

WhatsApp