Buzdolabınızın Enerji Maliyetini Azaltma Yöntemleri

Buzdolabınızın Enerji Maliyetini Azaltma Yöntemleri

Artan enerji maliyetleri ile buzdolabınız tüm paranızı emiyormuş gibi hissedebilir. Ürününüzü taze tutmak ve yemeğinizin ömrünü uzatmak için iyi bir buzdolabı şarttır. Ne yazık ki, buzdolabınızın verimini düşürebilecek ve bu da daha yüksek faturalara yol açabilecek bir dizi bakım sorunu ve onarım sorunu vardır. İşte buzdolabınızın enerji maliyetlerini düşürmek için bazı basit ipuçları.

Yiyecekleri Nasıl Sakladığınızı Düşünün

Buzdolabınızda sakladığınız şeyler, enerji maliyetlerinizde büyük bir fark yaratabilir. Mantıksız görünse de, buzdolabınızın dolu olması enerji maliyetlerini azaltabilir. Bunun nedeni, soğutulması gereken daha az hava boşluğunun olmasıdır. Ne yazık ki, buzdolabınızın aşırı doldurulması hava sirkülasyonunu azaltabilir ve bu, uygun şekilde soğutulmadıkları için eşyaların daha çabuk bozulmasına neden olabilir.

Buzdolabınızı sıkıca paketlememeye çalışın ve hava dolaşımına izin vermeyi düşünün. Tüm yiyeceklerin kaplarda olduğundan veya uygun şekilde kapatıldığından emin olun, aksi takdirde nemin cihaza girmesine izin vererek kompresörü daha fazla çalışmaya ve daha fazla enerji kullanmaya zorlar.

Düzenli Bakım Yapın

Buzdolabınızın tüm bileşenleri doğru çalıştığında, cihaz daha verimli çalışacak ve daha az enerji kullanacaktır. Verimlilikten ödün veren en yaygın bakım sorunlarından biri, kapının içindeki contaların hasar görmesi veya arızalanmasıdır. Kötü bir conta, soğutulmuş havanın dışarı sızmasına izin vererek, buzdolabınızı sıcaklığı korumak için daha çok ve daha çok çalışmaya zorlar. Contanızın bozulup bozulmadığını test etmek için, kapıya bir parça kağıt koyun ve dışarı çekmeye çalışın. Kolayca dışarı kayıyorsa veya yerinde kalmıyorsa, sızdırmazlığı zayıftır ve contanız hava sızdırıyor demektir.

Diğer bir yaygın sorun, toz ve döküntülerin birikip performanstan ödün verebileceği tıkanmış kondenser serpantinleridir. Bu, bobinleri bir veya iki ayda bir temizleyerek düzeltilebilir. Özel buzdolabınız için bobinlerin temizlenmesi ile ilgili talimatları kullanıcı el kitabınızda bulacaksınız.

Doğru Sıcaklığı Ayarlayın

En iyi soğutma için buzdolabınızı basitçe çalıştırmak cazip gelse de, enerji maliyetlerinizi düşürmenin anahtarı, buzdolabınız ve dondurucunuz için doğru sıcaklıkları ayarlamanızı sağlamaktır. Bir buzdolabı için ideal sıcaklık 37 ile 40ºf arasındadır, dondurucunuz ise 5ºf’ye ayarlanmalıdır. Dondurucunuzun içinde don birikmesi varsa, bir enerji bariyeri oluşturduğu için sıcaklığı düşürmeli ve buzu gidermelisiniz. Don birikimi, dondurucunuzun çok yükseğe ayarlandığının bir göstergesidir ve bu, gerekenden çok daha fazla enerji harcar.

13.04.2021
127

Telefon

Yol Tarifi

WhatsApp