Elektrikli ve Gazlı Ocak Nasıl Temizlenir?

Elektrikli ve Gazlı Ocak Nasıl Temizlenir?

Temiz bir ocak mutfağınızın görünümünü tamamen değiştirebilir, bu basit temizleme ipuçlarıyla kiri ve kiri temizlemek gazlı, elektrikli veya seramik ocağınızı pırıl pırıl temiz bırakır.

Gazlı Ocak Nasıl Temizlenir?

Ne yazık ki, bir gazlı ocak temizlemek kolunuzu yormanız gerekir, ancak sıkı çalışma son derece temiz bir ocak haline gelecektir. Başlamak için metal rafları ve ocak brülör üstlerini çıkarmanız gerekecektir.

Gazlı ocağın geri kalanını temizlerken lavaboyu sıcak su ve bulaşık deterjanıyla doldurun. Ocak raflarını gece boyunca ıslatmak iyi bir fikir gibi görünse de, onları çok uzun süre suda bekletmek paslanmaya neden olabilir, bu nedenle yalnızca kısa bir süre bekletin.

 • Nemli bir bez kullanarak fırın ocağından olabildiğince fazla yiyecek ve kiri alın ve yiyeceklerin burada toplanabileceği için her bir gaz halkasına dikkat edin.
 • Ocak temizleme ürününü doğrudan ocağa sürün ve nemli bir bezle silmeye başlamadan önce birkaç dakika bekletin. Bezleri bezler arasında temizleyin ve tüm yiyecek kirleri çıkana kadar bu işlemi tekrarlayın.
 • Ocak temiz ve taze göründüğünde, dikkatinizi lavaboda ıslanan metal raflara ve ocak brülör üstlerine çevirin.
 • Bu çıkarılabilir parçalar artık bir bez veya süngerle daha kolay temizlenmeli ve ulaşılması zor alanlara girmek için kullanılmayan eski bir diş fırçası kullanılmalıdır. Ocak ocaklarını ve ızgaraları soğuk suyla yıkayın ve ocağa koymadan önce tamamen kurumalarını bekleyin.
 • Son olarak, ilave bir parlaklık için gazlı ocağın pürüzsüz yüzeylerini temiz, yumuşak bir bezle parlatın.

Elektrikli Ocak Nasıl Temizlenir?

Elektrikli bir ocakta genellikle tencere ve tavalarınızı ısıtan dört yükseltilmiş eleman bulunur; elektrikli ocağınızın bakımı düzenli olarak yapılmazsa yiyecekler, mikropları barındırabilen ve temizlenmesini çok zorlaştırabilen oluklara yanabilir.

 • Elektrikli ocağa istediğiniz bir ocak temizleyicisini püskürtün ve birkaç dakika ıslatın.
 • Büyük bir bezi sıcak suya batırın ve ardından bu bezi ocağın üzerine koyun ve 3 dakika daha bırakın. Bezden gelen ısı, yanmış lekeleri ve gresi kaldırmaya yardımcı olacaktır.
 • Bezi çıkarın ve gevşek kiri veya yiyecekleri silin, bez üzerinde artık kir kalmayana kadar bu işlemi tekrarlayın.
 • Sert gres lekelerini çıkarmak için ocak temizleme ürününü ısıtma elemanlarının oluklarına yerleştirmek için eski, kullanılmamış bir diş fırçası kullanın.
 • Temiz nemli bir bezle üzerlerini silerek elektrikli plakaların herhangi bir temizlik ürünü içermediğinden emin olun. Artık elektrikli ocağınız yepyeni görünmelidir! Tekrar kullanmadan önce elektrikli ocağın kuru olduğundan emin olun.
 • Ocağı tekrar açtığınızda, üzerinde bir miktar ürün kalmışsa biraz yanabilir, ancak ısıtma elemanlarından herhangi biri şiddetli bir şekilde duman çıkarmaya başlarsa ocağı kapatın, soğumasını bekleyin ve ardından bir temiz bezle temizleyin.

Telefon

Yol Tarifi

WhatsApp