Buzdolabınız Soğutmuyor Mu? Neyi Kontrol Etmeli ve Nasıl Düzeltmelisiniz?

Buzdolabınız Soğutmuyor Mu? Neyi Kontrol Etmeli ve Nasıl Düzeltmelisiniz?

Buzdolaplarının ortalama ömrü 17 yıldır. Bu, ortalama bir buzdolabının yaklaşık yirmi yıl boyunca mükemmel soğutma sağlayabileceği anlamına gelir. Ne yazık ki, buzdolabınızın düzgün çalışmadığı durumlar olabilir. Yiyeceklerin daha çabuk bozulduğunu veya içeceklerin beklediğiniz kadar ferahlatıcı soğuk görünmediğini fark edebilirsiniz. Bu sadece sakıncalı olmakla kalmaz, aynı zamanda yiyecek ve enerjiyi boşa harcayabilir. Bu yüzden, burada buzdolabınızın soğumadığından şüpheleniyorsanız neleri kontrol edebileceğinizi ve sorunu nasıl düzeltebileceğinizi inceleyeceğiz.

Gücü Kontrol Edin

Kontrol edilmesi gereken ilk şey elektrik fişidir. Yeterli güç olmadan hiçbir cihaz çalışamaz ve elektrik fişi çalışmıyorsa, buzdolabınız düzgün çalışmayacaktır.

Bir teknisyeni aramayı düşünmeden önce, gücün doğru çalışıp çalışmadığını kontrol ettiğinizden emin olun. Güç kesintili ise, buzdolabınızın içindeki kompresör düzgün çalışmayacaktır. Bu, yemeğinizin soğuk kalmayacağı anlamına gelir. Bozuk yiyeceklerin nedeni hatalı bir priz veya gevşek bağlantı kadar basit bir şey olabilir.

Termostatınızı Ayarlayın

Termostat konumunun dışındaysa, buzdolabınızın soğutma potansiyeli üzerinde önemli bir etkisi olabilir. Ne yazık ki, temizlerken veya buzdolabının içine ve dışına eşya koyarken termostatı dürtmek kolaydır.

Bir başka olası sorun, termostatınızın ortalamanın üzerindeki sıcaklıklardan etkilenmiş olmasıdır. Dışarısı mevsimsiz derecede sıcaksa, sorunu çözüp çözmediğini görmek için termostatı bir veya iki nokta yukarı döndürmeye değer. Bu biraz deneme gerektirebilir. Sadece termostatı maksimuma kadar çevirmeyin, aksi takdirde hassas buzdolabınızın üzerinde buzla karşılaşabilirsiniz.

Havalandırmaları Temizle

Buzdolabınızın düzgün çalışmamasının nedeni hava sirkülasyonunun olmaması olabilir. Farkında olmayabilirsiniz, ancak buzdolabınızın içindeki soğutma işlemi için hava hareketi çok önemlidir. Yeterli soğutma için hava kompresör ile tüm bölmeler arasında serbestçe akmalıdır.

Maalesef bu, tıkalı havalandırma delikleri tarafından engellenebilir. Hem buzdolabı hem de dondurucu bölümlerindeki havalandırma deliklerini bulun ve onları engelleyebilecek her şeyi kaldırın. Maksimum soğutma performansı için her zaman berrak olmaları için yiyeceklerin havalandırma deliğini kapatmamasına çalışın. Dondurucunuzdaki hava deliklerini kontrol etmeyi unutmayın. Dondurucunuzdaki havalandırma delikleri, aslında buzdolabı bölmesinin içindeki performansı etkileyebilir. Dondurucu havalandırma delikleri tıkanırsa, daha soğuk hava akışını engelleyebilir.

Cihazın Altını Kontrol Edin

Buzdolabınızı temiz ve düzenli tutma konusunda çok gayretli olsanız da, en önemli bileşenlerden birinin cihazınızın altında olduğunu takdir etmeyebilirsiniz. Buzdolabınızın altındaki mekanizma, kompresör, bobin ve fan dahil tüm önemli bileşenleri barındırır.

Bu parçalar buzdolabınızın bel kemiğidir, bu nedenle bunlar olmadan cihazınız düzgün çalışmayacaktır. Bu nedenle, buzdolabınız soğutmuyorsa, bu bileşenlerden biri yerinde olmayabilir veya pislikle tıkanmış olabilir. Mutfak dolaplarınızın altında birikebilecek tüm toz ve kirleri düşünün ve bunun buzdolabınızın mekanizmalarını ne kadar kirletebileceğini düşünün.

Temizlemeye başlamadan önce, buzdolabını kapatın ve fişini prizden çekin. Buzdolabınızı dikkatlice çıkarın ve herhangi bir pisliği temizlemek için yumuşak bir fırça veya vakum aparatı kullanın. Daha fazla hasara neden olabileceğiniz için temizliğinizde çok sert olmaktan kaçının. İşiniz bittiğinde buzdolabını tekrar açın ve bir süre bekleyin. Ardından, buzdolabının daha iyi performans gösterip göstermediğini kontrol edebilirsiniz.

27.03.2021
134

Telefon

Yol Tarifi

WhatsApp