Bulaşık Makinesi Su Sızıntısı Nedenleri

Bulaşık Makinesi Su Sızıntısı Nedenleri

Evden çıkmadan önce bulaşık makinesini çalıştırmak için koşuşturup eve mutfağınızın zeminindeki bir su birikintisine gelmekten daha kötü bir şey olamaz. Kendinizi her kullandığınızda bulaşık makinenizin altındaki suyu temizlerken bulursanız, sorunu çözme zamanı gelmiştir. Neyse ki, yeni bir tane satın almanıza gerek yok. Sızıntı yapan bulaşık makinenizin çözülebilecek bazı genel nedenleri vardır.

Sızdıran Bulaşık Makinesi Duvarı

Kapının hemen altında su biriktiğini fark ederseniz, bulaşık makinenizin kırıldığını varsayabilirsiniz. Aslında sorun kapının kendisi olabilir. Gevşemiş veya bükülmüş bir kapı mandalı gibi basit bir şey, kapının düzgün kapanmamasına neden olabilir. Bunun basit bir çözümü var. Tek yapmanız gereken, kapanmayı sağlamak için mandalı bir tornavidayla sıkmaktır. Kapıdan su sızmaya devam ederse, yeni bir mandal sistemi kurmanız gerekebilir.

Bunu yapmadan önce contayı kontrol edin. Bu, sızdıran bir bulaşık makinesi kapısının başka bir yaygın nedenidir. Conta, su sızıntılarını önlemek için kapı boyunca uzanan temel bir contadır. Tıpkı buzdolabınızdaki conta gibi zamanla hasar görebilir veya gevşemeye başlayabilir. Tüm yiyecek artıklarını temizlemek için contayı yumuşak bir bezle iyice temizleyin ve hasar olup olmadığını kontrol edin. Bir yırtık veya delik varsa, can sıkıcı su sızıntılarını durdurmak için onu değiştirmeniz gerekecektir.

Sızdıran Küvet

Bulaşık makinenizi sık kullanıyorsanız veya cihazı bir süredir kullanıyorsanız, kazanın kendisinde bir delik oluşmuş olabilir. Sert su mineralleri ve sert deterjanlar, bulaşık makinesinin küvetini aşındırabilir ve yavaş yavaş yüzeyde bir delik açabilir. Bu, suyun dışarı sızmasına ve cihazın altında toplanmasına izin verir.

Bazı bulaşık makinesi küvetlerini tamir etmek mümkündür, ancak bulaşık makineniz daha eskiyse, yenisini bulmakta zorlanabilirsiniz. Sorun ciddiyse bulaşık makinenizi de yükseltmeniz gerekebilir. Elbette, küvetinize zarar verebilecek temel sorunları kontrol etmek de iyi bir fikirdir. Deterjanları değiştirmeyi deneyin ve su kirletici seviyenizi kontrol ettirin. Evinizin çevresinde farkında olmadığınız başka sorunlara neden olan temel bir sorun olabilir.

Gevşek veya Hasarlı Vanalar

Cihazınızı ne kadar uzun süre elinizde tutarsanız, bulaşık makinesinin içindeki hortumların ve bağlantıların gevşeme olasılığı o kadar artar. Her şeyin güvenli bir şekilde bağlı olduğundan emin olmak için tahliye hortumlarınızı periyodik olarak kontrol etmek iyi bir fikirdir. Hortumu yerinde tutan kelepçeler kadar basit bir şey bile bir veya iki tarafta gevşeyebilir ve küçük bir sızıntıya neden olabilir.

Su giriş valfinin hala sorunsuz çalışıp çalışmadığını kontrol etmek de önemlidir. Sıkışırsa sele neden olabilir. Hortumları hasar belirtilerine karşı kontrol edin. Herhangi bir çatlak varsa, hortumları değiştirmek oldukça kolay bir iştir. Donanım mağazalarının çoğu yedek hortumlar satmaktadır. Uyumlu bir hortum satın aldığınızdan emin olmak için bulaşık makinesi modelinizi kontrol etmeniz gerekecek.

28.03.2021
138

Telefon

Yol Tarifi

WhatsApp